Lahey'de bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) heyeti, Güney Afrika'nın İsrail'e açtığı soykırım davasının ilk günkü duruşmasını takip etti. Güney Afrika, İsrail'in Gazze'deki eylemleriyle Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal ettiği iddiasıyla Uluslararası Adalet Divanında (ICJ) dava açmıştı.

Duruşmanın ilk gününde Güney Afrika tarafı, İsrail'e yönelik suçlamalarını gerekçe ve delilleriyle Divan'a sundu. TBMM heyeti, duruşmanın ardından bir basın açıklaması yaparak adaletin tecelli etmesini ve sürecin en kısa sürede tamamlanmasını istediklerini belirtti.

İsrail'in soykırım davası Lahey'de başladı! TBMM heyeti yakından takip  ediyor

Bakan açıkladı: Gelecek senenin ortalarına kadar bütün hak sahiplerinin konutları tamamlanacak Bakan açıkladı: Gelecek senenin ortalarına kadar bütün hak sahiplerinin konutları tamamlanacak

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Cüneyt Yüksel, Gazze'deki insani krize vurgu yaparak, Türkiye'nin bu zulme asla ortak olmayacağını ifade etti. Yüksel, Türkiye'nin İsrail'in sivilleri hedef alan saldırılarının derhal sona ermesini talep ettiğini ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini vurguladı. Uluslararası Adalet Divanındaki dava sonucunun uluslararası toplumun vicdanını rahatlatmasını umduklarını belirtti.

Heyetin diğer üyeleri, Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Başkanı İsmail Emrah Karayel ve Anayasa Komisyon Üyesi Cahit Özkan da konuşmalarında Türkiye'nin uluslararası hukukun uygulanması konusundaki desteğini vurguladılar. Özkan, Anadolu Ajansı'nın Gazze'deki soykırımın delillendirilmesinde etkili bir rol oynadığını ve Güney Afrika'nın sunduğu deliller arasında AA'nın çektiği fotoğrafların da yer aldığını belirtti.

Türkiye heyeti, İsrail'in işlediği suçların soruşturulmaması ve cezasız kalmasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, adaletin sağlanması ve suçluların cezalandırılması için sürecin takipçisi olacaklarını belirtti. İsrail'in savunmasının yarın yapılacağı belirtildi.

Kaynak: SERTAÇ VİRANCIK