Gazze kenti adeta harabeye döndü. NTV'nin haberine göre, ateşkesin uzatılması ile Gazze’de bombardımanın durmasını fırsat bilen insanlar yıkılan evlerinin enkazlarında eşya ve hatıralarını aramaya başladı. Kalanlar ise kuzeyden kaçmaya devam ediyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-28 173254

KUZEYDE ARTIK HİÇBİR ŞEY KALMADI

Gazze’de ateşkesi fırsat bilen çoğu insan kaçmaya devam etti. Gelecekleri ve hayatları için endişe eden insanlar aileleri ile birlikte şehri terk etti. Bombardımandan kaçan insanlardan biri, ‘’Kuzeyde artık hiçbir şey kalmadı. Dümdüz bir ovaya dönüştü. Kimse artık evi nerede bilmiyor. Her yer yıkıldı. Ben kendi elimle 50 şehit gömdüm.’’ ifadelerini kullandı.

Filistinli baba, çocuklarının naaşları köpeklere yem olmasın diye canını tehlikeye attı Filistinli baba, çocuklarının naaşları köpeklere yem olmasın diye canını tehlikeye attı

Ekran görüntüsü 2023-11-28 173308

TEMEL İHTİYAÇLAR YETERSİZ

Ateşkes devam etse de Gazze genelinde insani yardım ihtiyacı devam ediyor. Halk temiz su ve elektrik gibi temel ihtiyaçlardan yoksun durumda.

Ekran görüntüsü 2023-11-28 173259

Yıkımın büyük olduğu şehri terk etmeyi reddeden kişilerden biri, ‘’Evimden bazı hatıraları almaya çalışıyorum. Çocuklarım, kitaplarım ve hayatımla ilgili hatıralar.’’ ifadelerini kullandı.

Ekran görüntüsü 2023-11-28 173304

HAVA ŞARTLARI ZORLAŞIYOR

Ateşkes sayesinde kentin sokakları hareketlense de havaların soğuması ve yağmurların başlaması nedeniyle evlerini terk edenlerin koşulları daha da kötüleşti. Özellikle sahildeki kulübelerde kalanlar çok zor durumda.

Ekran görüntüsü 2023-11-28 173322

Sokakta kalan insanlardan biri, ‘‘Hava yağmurlu ve geceleri çok soğuk oluyor. Çocuklarım var. Yağmur üzerimize yağıyor. Kıyafetlerimiz ıslanıyor. Sığınacak bir yerimiz yok. Dünyaya çağırıda bulunuyorum bize bir çadır verin.’’ diyerek yardım çağrısında bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ