"Hem orijinal halinde hem de mevcut versiyonda, birinin, bir İsrail vatandaşını öldürmesine izin verecek hiçbir şey kesinlikle yok"

 İsrailli akademisyen Asa Kasher, ordunun İsrailli sivillere Hannibal Protokolü'nü uygulamasına ilişkin soruşturmanın ertelenmesini eleştirdi.

Tel Aviv Üniversitesi Felsefe Profesörü ve "İsrail Ordusu Etik Kuralları" kitabının yazarı olan Kasher, İsrail'in "Haaretz" gazetesine konuştu.

Kasher, İsrailli yetkililerin, Hannibal Protokolü'nün kullanılmasına ilişkin soruşturmaların Gazze'ye yönelik saldırıların sona ermesinin ardından yapılacağı yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

İsrailli akademisyen, 7 Ekim 2023'te özellikle Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşim birimlerinde bu protokolün uygulandığı olaylar hakkında bir an önce soruşturma başlatılması gerektiğini vurguladı.

Soruşturmanın ertelenmesini eleştiren Kasher, "Bu onların yöntemi, ordu sözcüsünden sürekli bunu duyuyoruz. Biz şu an bunu konuşmuyoruz, günü gelecek, soruşturma yapacağız ve sonuçları yayınlanacak." ifadelerini kullandı.

Aralık ayında soruşturması yapılan "Be'eri yerleşim biriminde yaşananları" hatırlatan Kasher, "Üç rehinenin Gazze'deki Hamas esaretinden kaçması ve İsrail ordusu tarafından yanlışlıkla öldürülmesi durumunda yaşananlar gibi acil bir soruşturma yapılması gerekiyor." dedi.

İsrail: Bugün 13 İsrailli esir serbest bırakılacak - Son Dakika Haberleri

Kasher, "İsrail Ordusu Etik Kuralları" adlı kitabına işaret ederek, "Üniformalı olsun veya olmasın, bir kişinin, bir İsrail vatandaşını öldürmesine izin veren bir şey kesinlikle yoktur." ifadesini kullandı.

İsrailli akademisyen, Hannibal Protokolü'nün yasallığının ve ahlaka uygunluğunun değerlendirilmesindeki zorluklardan birinin "1986'daki orijinalinde veya mevcut halinde geniş versiyon ve yorumların bulunması" olduğunu aktardı.

Kasher, "Öncelikle, aynı uygulamanın onu uygulayacak birlik ve kuvvetlere göre farklı versiyonlarının olması, komuta veya bölgeye göre değişiklik göstermesi doğaldır." şeklinde konuştu.

Hannibal Protokolü'nün tüm versiyonlarını incelediğini ve sivillerin kaçırılması girişiminde kullanıldığına dair bir şey göremediğini belirten Kasher, "Hem orijinal halinde, hem de mevcut versiyonda, birinin, bir İsrail vatandaşını öldürmesine izin verecek bir şey kesinlikle yok." ifadesini kullandı.

Kasher, Gazze'ye kaçırılmamaları için İsrailli sivillerin bulunduğu binanın tankla hedef alınmasına ilişkin, "Ordunun emirleri ve değerleri açısından bu kabul edilemez." dedi.

Soykırımın ardındaki korkunç gerçek! İsrailli esirlere 'Hannibal Protokolü'  uygulanmış

"1986-2016 yıllarında yalnızca birkaç kez kullanıldığı söyleniyor"

Öte yandan, Haaretz gazetesinde yayınlanan haberde, "Hannibal Protokolü'nün orijinal versiyonunda, bir askerin düşman topraklarında kaçırılma riskiyle karşı karşıya kalması durumunda izlenecek yolların belirtildiği" aktarıldı.

Seçmen bilgi kağıtları dağıtılıyor! Nerede oy kullanacağınızı öğrenin Seçmen bilgi kağıtları dağıtılıyor! Nerede oy kullanacağınızı öğrenin

İsrail ordusunda dönemin Kuzey Komutanlığı Generali Yossi Peled, Albay Gabi Aşkenazi ve Yaakov Amidror tarafından hazırlanan Hannibal Protokolü'nün, yakalanan askerlere zarar verme riski anlamına gelse bile, onları esir alan kişilerden kurtarmanın önceliğini vurguladığı kaydedildi.

Protokolün, hukuk alanında uzman kişilere danışılmadan hazırlandığı için, "tam metninin hiçbir zaman yayımlanmadığına" dikkati çekildi.

Haberde, "Protokolün bir bölümünde, 'kaçırılma durumunda asıl görevin askerlerimize zarar verme veya yaralama pahasına da olsa, onları kaçıranlardan kurtarmak' olduğu belirtiliyor. Kaçıranları durdurmak veya yere düşürmek için hafif silahlarla ateş açılması gerekiyor." ifadelerine yer verildi.

Hannibal Protokolü'nün içeriği ve İsrail ordusunca kullanımının yıllarca gizlendiği belirtilen haberde, "1986-2016 yıllarında yalnızca birkaç kez kullanıldığı söyleniyor." ifadesi kullanıldı.

İsrail saldırılarının ardından Gazze'nin kuzeyi harabeye döndü

İsrail'in kendi vatandaşlarını öldürdüğü Hannibal Protokolü

Kurulduğu günden bu yana rehine krizleriyle boğuşmak zorunda kalan İsrail, bu durumun kendisine son derece büyük bedeller ödettiğini düşünerek 1986 yılında bir protokol hazırlamıştı.

Rehinelerin kurtarılma imkanı yoksa alanlarla birlikte ortadan kaldırılmasını öngören Hannibal Protokolü, yaklaşık 20 sene gizlenmişti. 2003'te İsrailli doktor Avner Shiftan tarafından öğrenilen protokol, Haaretz gazetesi aracılığıyla kamuoyuna duyurulmuştu.

İsrail'in 7 Ekim 2023’deki saldırılarda sivil ölümlerin araştırılması sırasında, görgü tanıklarının şahitliği ve bölgede ağır ateşli silahların kullanılması üzerine Hannibal Protokolü'nün uygulandığı iddiaları gündeme gelmişti.

Yakınlarını Nova Müzik Festivali'nde kaybedenler 2 Ocak'ta İsrail güçlerinin "sorumluluğunun araştırılması" hakkında ihmal davası açarken, Be'eri yerleşim biriminde ölenlerin aileleri 6 Ocak'ta Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'ye, olayın kapsamlı ve şeffaf bir şekilde soruşturulmasını isteyen bir mektup göndermişti.

Kaynak: AA