İsrail televizyonu Kanal 13'e konuşan Yüzbaşı Bar Zonshein'ın esirleri hedef aldığına dair itirafı, 7 Ekim'de soruşturmalara konu olan İsrail güçlerinin esir siviller ve askerleri hedef aldığı yönündeki iddiaları doğruluyor.

Zonshein, 7 Ekim günü iki araç tespit ettiklerini belirterek, "Araçların kabininde çok sayıda insan vardı. Bunların ceset mi yoksa yaşayan insanlar mı olduğunu bilmiyorum. Bu araçlara saldırmaya karar verdim." şeklinde ifade etti.

İsrailli yüzbaşı, kendisine yöneltilen "Belki onları öldürdün, onlar sizin askerleriniz miydi?" sorusuna, "Evet, doğru. Ama bunun doğru bir karar olduğuna, kaçırılmayı durdurmanın daha iyi olduğuna karar verdim." şeklinde cevap vererek, kendi askerlerini öldürmüş olabileceğini kabul etti.

Esirleri öldürme ihtimaline dair, “Doğru davrandığımı hissediyorum” diyen Zonshein, bu kararının ordunun Hannibal Protokolü uygulanması emri mi olduğu sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Emirde birkaç operasyonel adımın atılması gerekiyordu. Merkezi toplanma ve kontrol noktalarına ateş edilmesi gerekiyordu ve (kendi askerinin) kimliğin tespit edilmesi durumunda, bu şeyin (Hannibal Protokolü) yapılması gerekiyordu.”

Zonshein, 7 Ekim günü içleri insan dolu iki aracı vurduğunu kabul etmesine rağmen röportajın bir başka bölümünde ise “(Esir askerleri) Onları vurmadığımızı biliyorum.” diyerek çelişkili ifadeler de kullandı.

İsrail'in kendi vatandaşlarını öldürdüğü Hannibal Protokolü

İsrail, kurulduğu günden bu yana rehine krizleriyle mücadele ederken, 1986 yılında bu duruma çözüm bulmak için Hannibal Protokolü'nü hazırlamıştı. Bu protokol, rehinelerin kurtarılma şansı olmadığında alanlarla birlikte ortadan kaldırılmasını öngörüyordu. Ancak bu protokol yaklaşık 20 yıl boyunca gizli kalmıştı. Protokol, 2003'te İsrailli doktor Avner Shiftan tarafından öğrenildi ve Haaretz gazetesi aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu.

7 Ekim 2023'teki saldırılar sırasında sivil ölümlerin araştırılması, görgü tanıklarının ifadeleri ve bölgede ağır silahların kullanılmasıyla birlikte Hannibal Protokolü'nün uygulandığı iddialarını gündeme getirdi. Nova Müzik Festivali'nde yakınlarını kaybedenler, İsrail güçlerinin "sorumluluğunun araştırılması" için 2 Ocak'ta ihmal davası açtı. Ayrıca, Be'eri yerleşim biriminde ölenlerin aileleri, olayın kapsamlı ve şeffaf bir şekilde soruşturulmasını talep etmek için 6 Ocak'ta Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'ye bir mektup gönderdi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınır hattında karşılıklı saldırılar sürüyor İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınır hattında karşılıklı saldırılar sürüyor

İsrail medyasında, 7 Ekim saldırısı sırasında İsrail ordusunun Hannibal Protokolü'nü uyguladığı haberleri yayınlandı ve olayla ilgili soruşturma çağrıları yapıldı. İsrail ordusu, 6 Şubat'ta, bir tankın Yahudi yerleşim birimindeki bir evi bombalaması sonucu 12 İsrailli esirin ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

Kaynak: AA