İzlanda'nun güneybatısındaki yanardağ yeniden faaliyete geçti. Svartsengi volkanik sistemindeki 3,4 kilometrelik yarıktan lavlar püskürtmeye devam ediyor.

Izlanda 7

Cezayir, petrol sahalarının geliştirilmesi için ABD'li enerji şirketi ile mutabakat zaptı imzaladı Cezayir, petrol sahalarının geliştirilmesi için ABD'li enerji şirketi ile mutabakat zaptı imzaladı

Yetkililer çatlağın büyümeye devam ettiğini belirtti.

Izlanda 2

Ülkenin sembollerinden biri olan ve Mavi Lagün olarak bilinen jeotermal spa merkezi yeniden kapatıldı.

Izlanda 3

Patlama öncesi "yoğun deprem faaliyeti” de tespit edildi. Bölgedeki volkanik hareketlilik nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

Izlanda 4

Yarımadadaki binlerce insana elektrik ve su sağlayan elektrik santrali de boşaltıldı.  Bölgede lav akışını durdurmak için bariyerler inşa edildi.

Izlanda 5

Grindavik sakini 4 bin kadar kişi Kasım ayında volkanik hareketlilik ile birlikte kalıcı olarak tahliye edildi.

Izlanda 6

Başkent yakınındaki Keflavik Uluslararası Havaalanı ise faaliyete devam ediyor. Patlama, İzlanda'da aynı yanardağda Aralık'tan bu yana meydana gelen beşinci patlama olarak kayıtlara geçti.

Izlanda 7-1

Yarımadada 18 Aralık, 14 Ocak, 8 Şubat ve 17 Mart tarihlerinde de yanardağ patlaması meydana gelmişti. İzlanda, 33 aktif yanardağ sistemiyle Avrupa'nın en fazla yanardağa ev sahipliği yapan ülkesi konumunda.

Kaynak: HABER MERKEZİ