El-Kassam, Gazze'de İsrail askerlerini düşürdüğü "ölümcül pusu"dan görüntüler yayınladı El-Kassam, Gazze'de İsrail askerlerini düşürdüğü "ölümcül pusu"dan görüntüler yayınladı

Space One Co. firması, Japonya'nın güneydoğusundaki Wakayama eyaletinde bulunan Kuşimoto bölgesindeki Kii Uzay Limanı'ndan yerel saatle 11.01'de "Kairos" adlı roketi fırlattı.

18 metre uzunluğundaki roket, fırlatıldıktan sadece 5 saniye sonra havada patladı. Patlama sonrasında herhangi bir yaralanma olmazken, yangın çıktı ve bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi.

Firma tarafından yapılan açıklamada, roketin fırlatılışındaki arızanın tespit edilmeye çalışıldığı ve "görevin askıya alındığı" ifade edildi.

Kabine Uydu İstihbarat Merkezi tarafından yapılan açıklamada, roketin yükü arasında bulunan uyduyun, "Kuzey Kore'deki askeri tesislerin izlenmesine yönelik" olduğu belirtilmişti..

Kyodo ajansına göre, fırlatma başarılı olsaydı, Space One, yörüngeye uydu yerleştiren ilk Japon özel şirketi olacaktı.

2018 yılında Canon Electronics Inc, IHI Aerospace Co, Shimizu Corp. ve Japonya Kalkınma Bankası tarafından kurulan şirket, 2030'lu yıllara kadar her yıl 30 roketi uzaya fırlatmayı planlıyor.

Space One, uzay hizmetlerini ticarileştirmeyi hedefleyerek düşük maliyetli roket fırlatmaları amaçlıyor.

Kaynak: AA