Japon uzay ajansı Jaxa, uzay aracının inme şeklini etkileyen bir anormallik olduğunu açıkladı. Aracın gerekli ölçüde yumuşak iniş gerçekleştirememiş olması, çalışması için gerekli elektriği üretmede karşılaştığı zorlukları açıklıyor.

Finlandiya Cumhurbaşkanı: "NATO bize 3 caydırıcılık sağlıyor” Finlandiya Cumhurbaşkanı: "NATO bize 3 caydırıcılık sağlıyor”

BATARYA SORUNU YAŞANDI

İniş aracı, güneş enerjisi ile çalışan bataryalarını çalıştıramadığı için varışından üç saat sonra kapatıldı. Batarya hızla tükenirken, Jaxa yetkilileri SLIM’in çalışmasını durdurarak geçici bir kış uykusuna yatırma kararı aldı.

Bilim insanları Ay’a iniş sırasında düşen uzay aracının panellerinin Güneş’i görmesini engelleyecek şekilde konumlandığını düşünüyor. Yine de araştırmacılar aracın indiği bölgede Güneş’ten gelen ışık açıları değiştiğinde SLIM’i tekrar çalıştırmayı umuyor.

TARİHİ BAŞARI

Uzay aracının Ay’a inişi Japonya’yı ABD, eski Sovyetler Birliği, Çin ve Hindistan’dan sonra Ay’a yumuşak iniş yapan beşinci ülke konumuna taşımıştı. Bu, Japonya’nın uzay araştırmaları alanındaki tarihi bir başarısı olarak kabul ediliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ