Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Kanada hükümetinin gelecekte İsrail'e silah satışını durduracağını açıkladı.

Toronto Star gazetesine konuşan Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Avam Kamarası'nda kabul edilen Filistin hakkındaki önergenin bağlayıcı olmamasına rağmen, Kanada hükümetinin bundan sonra "İsrail'e silah ihracatını durduracağını" belirtti.

Bakan Joly, askeri mal ve teknoloji ihracatı izinlerini onaylama ve reddetme yetkisine sahip olduğunu belirtti ve bu değişikliğin sadece sembolik olmayacağını, oldukça önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Önergedeki düzeltmeler kapsamında, "Filistin Devleti'nin tanınması" ifadesi "Filistin Devleti'nin kurulmasının desteklenmesi" olarak değiştirildi. Ayrıca, İsrail'e yönelik silah satışlarıyla ilgili bölümde yer alan "askıya alma" ifadesi ise "durdurma veya yasaklama" şeklinde revize edildi.

ABD: İsrail acilen sivilleri korumak için daha fazlasını yapmalı ABD: İsrail acilen sivilleri korumak için daha fazlasını yapmalı

Önergedeki değişiklikler, Kanada Avam Kamarası'nda 117'ye karşı 204 oyla kabul edildi. Ayrıca, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun da önerge değişikliği lehine oy kullandığı duyuruldu.

Yeni Demokrasi Partisi (NDP) lideri Jagmeet Singh, gazetecilere yaptığı açıklamada, "İstediğimiz temel değişiklikler İsrail'e silah satışının sona ermesini sağlamaktı. Bu Kanada'nın daha önce söylediği bir şey değil. Bu önerge artık meclisin iradesi olacak ve hükümet silahların satışının sona erdirilmesi yönünde oy kullanacak." şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Joly, İsrail'e yönelik askeri malzeme ve teknoloji ihracatına ilişkin ihracat izinlerini 8 Ocak tarihinden itibaren geçici olarak askıya almıştı.

Kaynak: AA