TikTok CEO’su: "(ABD'deki TikTok yasası) İçiniz rahat olsun, hiçbir yere gitmiyoruz" TikTok CEO’su: "(ABD'deki TikTok yasası) İçiniz rahat olsun, hiçbir yere gitmiyoruz"

Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen oturumda AKPM Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi Kosova Raportörü Dora Bakoyanni tarafından hazırlanan ve Kosova’nın ön koşulsuz olarak Avrupa Konseyi’ne tam üye olarak davet edilmesi gerektiğini ifade eden raporu oy çokluğuyla kabul edildi.
AKPM tarafından sosyal medyada yayınlanan açıklamada, Komitenin kararının ardından Kosova’nın üyeliği yönündeki bir sonraki adımın, 18 Nisan’da AKPM'de konuya ilişkin olarak gerçekleştirilecek oturum ve oylama olacağı duyuruldu. Sırbistan’ın AKPM Delegasyonu Şefi Biljana Pantic Pilja, AKPM Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi’nin 31 lehte, 4 aleyhte ve 1 çekimser oyla raporu kabul ettiğini duyurdu.
Kosova medyasında yer alan haberlere göre, Pilja, Sırbistan, Bosna Hersek ve Karadağ temsilcilerinin karar aleyhinde oy kullandıklarını, Yunanistan temsilcisi Aleksis Çipras’ın ise çekimser oy kullandığını duyurdu. Komitedeki kararın Sırbistan’ın itirazlarına rağmen kabul edildiğine dikkat çeken Pilja, kararla birlikte uluslararası hukukun ihlal edildiğini savundu.

Kosova Dışişleri Bakan Yardımcısı Kresnik Ahmeti ise, AKPM Siyasi İşler Komitesi’nin kararını Kosova için bir başarı olarak değerlendirdi. Ahmeti, "Bu karar, Kosova’nın Avrupa Konseyi’ne herhangi bir ek ön şart olmaksızın üye olmasını öngörmektedir. Kosova’nın üyelikten önce yerine getirmesi ve üstlenmesi gereken hiçbir yükümlülük bulunmuyor” dedi.
Yeni ön koşullar belirlenmesi yönündeki tüm tekliflerin komite üyelerinin çoğunluğu tarafından reddedildiğini vurgulayan Ahmeti, Kosova’nın bu yıl mayıs ayında üye olması gerektiğine dikkat çekti.

Kaynak: İHA