Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 12 Ocak hava durumu raporunu paylaştı. Türkiye genelinde hava durumu şu şekilde öngörülüyor:

Beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle uyarılarda bulundu. 6 il için "turuncu" ve 1 il için "sarı" kodlu uyarılar yapıldı.

 • Genel Durum: Ülke geneli parçalı ve çok bulutlu. Orta ve Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'nun yağmur ve sağanak yağışlı, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak’tan ayrıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak’tan ayrıldı
 • Yağış Durumu: Hatay, Rize ve Artvin kıyılarında kuvvetli yağmur; Hakkari, Bitlis, Muş, Van, Rize ve Artvin'in iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar şeklinde yağışlar bekleniyor.

 • Rüzgar Durumu: Genellikle kuzeyli, yurdun güneydoğu kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Orta Karadeniz'de kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

 • Uyarılar: Marmara'nın batısı ile iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

 • Kuvvetli ve Yoğun Yağış Uyarısı: Hatay, Rize ve Artvin kıyılarında kuvvetli yağmur; Hakkari ve Bitlis çevreleri, Muş ve Van'ın güney ilçeleri ile Rize ve Artvin'in iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar şeklinde yağış beklendiğinden, ulaşımda aksamalar, su baskını, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Harita-44

İşte Meteoroloji'nin uyardığı iller:

AĞRI, BİTLİS, HAKKARİ, MUŞ, SİİRT, VAN, ŞIRNAK

Kar Yağışı-8

 • Bölgelerde Hava Durumu:

 • Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, doğusunun yağmurlu, yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli esmesi bekleniyor. Buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor.

 • Ege: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor.x

 • Akdeniz: Parçalı ve çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı, yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Öğle saatlerinde Hatay kıyılarında yerel kuvvetli yağış olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor.

 • İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde güney ve doğusunun karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor.

 • Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimlerinin yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor.

 • Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimlerinin yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rize ve Artvin çevrelerinde yağışların yerel kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor.

 • Doğu Anadolu: Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hakkari ve Bitlis çevreleri ile Muş ve Van'ın güney ilçelerinde yer yer yoğun kar şeklinde yağış bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

 • Güneydoğu Anadolu: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Kaynak: DHA/İHA