Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmelerine göre, yurdun batısında hava sıcaklığı artacak. İstanbul ve Ankara’da hava sıcaklığı bugün 20 dereceyi görecek.

96 yaşındaki annesi istediği ekmeği almadığı için evi terk etti: 20 gündür kayıp 96 yaşındaki annesi istediği ekmeği almadığı için evi terk etti: 20 gündür kayıp

Doğu bölgelerde ise yağmur beklentisi var. Yağışların Ağrı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Van, Batman ve Şırnak’ta yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmelerine göre, Türkiye’nin batısında sıcaklık yükselirken, doğu illerinde yağmur bekleniyor.

Son değerlendirmelere göre, yurdun doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Sivas, Ordu, Tokat ve Adıyaman çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, Doğu Anadolu’nun doğusunun yüksek kesimlerinin yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Van, Batman ve Şırnak’ta yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Sıcaklıkların yurt genelinde 2 ila 4 derece artması beklenirken, rüzgarın genellikle kuzey yönlerden hafif, aralıklarla orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Harita-82İşte uyarı alan iller ve beklentileri:

Ağrı: Kuvvetli yağış ve bazı kesimlerde kar yağışı bekleniyor.
Batman: Kuvvetli yağış bekleniyor.
Bingöl: Kuvvetli yağış bekleniyor.
Bitlis: Kuvvetli yağış ve bazı kesimlerde kar yağışı bekleniyor.
Diyarbakır: Kuvvetli yağış bekleniyor.
Hakkari: Kuvvetli yağış ve bazı kesimlerde kar yağışı bekleniyor.
Mardin: Kuvvetli yağış bekleniyor. Siirt: Kuvvetli yağış bekleniyor.
Şanlıurfa: Kuvvetli yağış bekleniyor.
Şırnak: Kuvvetli yağış ve bazı kesimlerde kar yağışı bekleniyor.
Van: Kuvvetli yağış ve bazı kesimlerde kar yağışı bekleniyor.

Sarı kod uyarısı nedir? Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve az bulutlu 20
İstanbul: Az bulutlu ve açık 20
İzmir: Az bulutlu ve açık 26
Adana: Parçalı ve çok bulutlu 26
Antalya: Parçalı ve az bulutlu 27
Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 18
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde sağanak yağışlı 16
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı 12

Kaynak: AA