Yunanistan Başbakanı Miçotakis, İstanbul'daki Kariye Camii'nin ibadete açılması dolayısıyla ziyaretin ertelenmesi çağrılarına "Ziyaret ertelenmemeli, zira iletişim kanallarının açık tutulması önemli" diye yanıt verdi. Miçotakis, Türkiye ile ilişkilerde olumlu atmosferin devam ettiğini ifade etti.

Ertelemek istemiyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 'protothema.gr' haber portalına verdiği röportajda, 13 Mayıs'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaret ile ikili ilişkileri değerlendirdi.

İstanbul'daki Kariye Camii'nin ibadete açılması dolayısıyla 'ziyaretin ertelenmesi' çağrılarına ilişkin soruyu cevaplayan Miçotakis, "Ziyaret ertelenmemeli, zira iletişim kanallarının açık tutulması önemli. Benim Cumhurbaşkanı Erdoğan'a giderek Türkiye hükümetinin bu seçiminden duyduğum rahatsızlığı bizzat iletmem, Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde başardığımız ilerlemeleri yok edecek bir krizi yaratmamızdan çok daha iyidir" ifadesini kullandı.

BBP lideri Destici muhalefet milletvekillerine tepki gösterdi BBP lideri Destici muhalefet milletvekillerine tepki gösterdi

Miçotakis, Türkiye'nin ve Yunanistan'ın temel görüşlerinden vazgeçmediğini belirterek, buna rağmen "ikili ilişkilerde olumlu bir atmosfer" olduğuna dikkat çekti.

Kariye Camii’nin Türkiye ile Yunanistan arasında ikili bir sorun olmadığını belirten Miçotakis, caminin çok önemli bir dünya kültürel mirası olduğunu ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ