Microsoft, 2021 yılından bu yana ilk kez Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu. Microsoft’un piyasa değeri, dün yüzde 1 artışla 2,887 trilyon dolara ulaştı. Apple’ın piyasa değeri ise yüzde 0,2 yükselişle 2,875 trilyon dolar olarak kaydedildi. LSEG verilerine göre, Microsoft’un piyasa değeri Apple’ınkini 12 milyar dolar aştı.

Türk bilim insanları beyin hücrelerinde "mikroplastik" tespit etti Türk bilim insanları beyin hücrelerinde "mikroplastik" tespit etti

Apple, akıllı telefon pazarındaki rekabet ve iPhone’a yönelik talebin düşeceği beklentileri nedeniyle hisselerinde değer kaybı yaşadı. 2024 yılının ilk 2 haftasında Apple hisseleri yüzde 3 gerilerken, Microsoft hisseleri yüzde 3 yükseldi. Geçen yıl ise Apple hisseleri yüzde 48, Microsoft hisseleri yüzde 57 artmıştı.

MICROSOFT, YAPAY ZEKA ALANINDA ÖNE ÇIKIYOR

Microsoft, yapay zeka alanındaki yatırımları ve hamleleriyle piyasada avantaj sağladı. Microsoft, OpenAI ile ortaklık kurarak, GPT-3 gibi gelişmiş yapay zeka modellerine erişim kazandı. Ayrıca, Microsoft, Azure bulut hizmetleri, Office 365, Teams gibi ürünleriyle de gelirlerini artırdı.

APPLE, VISION PRO İLE YENİ BİR ÇIĞIR AÇMAYI HEDEFLİYOR

Apple, 2 Şubat’ta ABD’de satışa sunacağı ilk VR/AR başlığı Vision Pro ile yeni bir ürün kategorisi yaratmayı planlıyor. Vision Pro, 2007’deki iPhone’dan bu yana Apple’ın en büyük ürün lansmanı olması bekleniyor. Vision Pro, kullanıcılara sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimi sunacak ve Apple’ın diğer ürünleriyle entegre olacak.

MICROSOFT VE APPLE ARASINDAKİ REKABET DEVAM EDECEK

Microsoft ve Apple arasındaki piyasa değeri yarışı, teknoloji sektöründeki en büyük rekabetlerden biri olarak görülüyor. İki şirket, 2021 yılında da birkaç kez birbirlerini geçmişti. Apple, o dönemde COVID-19 salgını nedeniyle tedarik zincirinde sorunlar yaşamıştı. Microsoft ve Apple, 2024 yılında da yeni ürünler ve hizmetler sunarak piyasada liderliği elde etmeye çalışacak.

Kaynak: CÜNEYT ZÜLFİKAR BİTİKÇİOĞLU