Ankara'nın ihracata kısıtlama getirmesi sonrası harekete geçen İsrail Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’den ithalatı yasaklanacak Türk mallarının ‘kapsamlı’ bir listesini hazırlayacağını duyurdu.

Misillemeye hazırlanıyorlar

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Gazze Şeridi'nde devam eden saldırılar nedeniyle 54 ürünün İsrail'e ihracatını sınırlama kararı aldığını bildirmişti.

Hong Kong ajanlığıyla suçlanan eski İngiliz asker ölü bulundu Hong Kong ajanlığıyla suçlanan eski İngiliz asker ölü bulundu

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Israel Katz’ın, bakanlığın ekonomi departmanına 'Türkiye'nin İsrail'e ihraç edemeyeceği ürünlerin kapsamlı bir listesini hazırlama talimatı' verdiği vurgulanırken, mesajda, “Türkiye, İsrail'le olan ticari anlaşmaları tek taraflı olarak ihlal etmektedir. İsrail buna karşı gerekli tüm tedbirleri alacaktır” denildi.

ABD’deki dostlarımızdan Türkiye'ye karşı yaptırımlar uygulamalarını istedim

Katz, konuyla ilgili açıklamasında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hamas'ı desteklemek uğruna Türk halkının ekonomik çıkarlarını bir kez daha feda ettiğini iddia ederken, şu şekilde konuştu:

İsrail şiddete ve şantaja boyun eğmeyecek, ticari anlaşmaların tek taraflı olarak ihlal edilmesinden şikayetçi olmayacak. Ancak Türkiye'ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacaktır. Ayrıca, ABD'deki ülke ve kuruluşlarla temasa geçerek Türkiye'ye yatırım yapmayı durdurmaları ve Türkiye'den ürün ithalatını engellemeleri talimatını verdim. ABD Kongresi'ndeki dostlarımızdan yasaların ihlalini incelemelerini, bu doğrultuda Türkiye'ye karşı yaptırımlar uygulamalarını istedim.

Ankara’nınn ihracatına kısıtlama getirdiği ürünler arasında uçak yakıtı, motor ve madeni yağlarla birlikte çeşitli makine aletleri, çimento ve mermer gibi ürünler yer alıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ