Rusya Ukrayna savaşının hemen yanıbaşında NATO'nun son derece gizli bir hazırlık yaptığı Bulgaristan Savunma Bakanı'nın açıklamasıyla ortaya çıktı. Yunanistan'dan sonra Bulgaristan'da da askeri yığınak yapmaya hazırlanan ABD'nin alt yapı ve askeri tesisler konusunda acele ettiği bildirildi. 

ABD Başkan Yardımcısı Harris'ten ateşkes çağrısı ABD Başkan Yardımcısı Harris'ten ateşkes çağrısı

Yunanistan'dan sonra Bulgaristan'da yığınak

Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev, 5 bin NATO askerine ev sahipliği yapacak altyapı tesislerini hazırlamaya başladıklarını açıkladı.

ABD'ye yaptığı ziyarette, çok uluslu muharebe grubuna ev sahipliği yapmak için gerekli altyapının en iyi şekilde nasıl sağlanacağını ve ABD'li ortakların altyapı inşaatının ortaklaşa finansmanı için mevcut uluslararası fonlardan yararlanma konusunda nasıl yardımcı olabileceklerini ele aldıklarını anlatan Tagarev, 5 bin kişi kapasiteli tesisler için hazırlıklara başladıklarını belirtti.

Şartları sağlamak için çalışıyoruz

Tagarev, "NATO'nun doğu kanadındaki ülkelerde bulunan tüm muharebe gruplarının tugay seviyesine yükseltilmesine, yani asker sayısının yaklaşık 5 bine çıkarılmasına yönelik planlar var. Bu, gerektiği zaman hayata geçirilecek, Bizim bu şartları sağlamaya hazır olmamız gerekiyor" dedi.

Veliko Tırnova şehrinde konuşlanacak

Bulgaristan Savunma Bakanı, NATO için gerekli altyapının akaryakıt boru hatları ve depoların yanı sıra müttefik kuvvetlerin hızlı bir şekilde konuşlandırılmasına olanak sağlayacak kara ve demir yollarını içermesi gerektiğini ifade etti.

Tagarev, anlaşma uyarınca Bulgaristan'ın Stryker zırhlı araçlarının tamir ve bakımında bölge merkezi haline geleceğini de söylerken saha fabrikalarından birinin Veliko Tırnovo şehrinde yer alacağını ekledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ