Niğde Belediyesi, 31 ülkeden 74 sanatçının eserlerinin yer alacağı, “Afrika’da Çocuk Olmak” temalı Uluslararası Resim Sergisi düzenleyecek. 25 Mayıs’ta Niğde Belediyesi Sanat Galerisi’nde 14.30’da açılacak sergi, 2 hafta boyunca ücretsiz ziyaret edilebilecek. Niğde Belediyesi, kültürel ve sanatsal etkinliklerini hız kesmeden sürdürüyor. Geçtiğimiz Nisan ayında, 9 ülkeden 21 sanatçının orijinal eserlerinin yer aldığı uluslararası resim sergisine ev sahipliği yapan Niğde Belediyesi, 25 Mayıs Cumartesi günü benzer bir etkinliğe daha imza atacak. Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, yaptığı açıklamada, uluslararası sergiye tüm sanatseverleri davet etti.

Niğde Belediyesi’nin geçtiğimiz Nisan ayında da benzer bir etkinlik düzenlediğini hatırlatan Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “Hem dünyanın dört bir yanından gelip eserlerini sergileyen sanatçılara hem de sergiyi gezmek için il dışından gelen vatandaşlarımıza Niğde’mizi tanıtma imkanı bulduk. Bu tür etkinliklerle sanatseverlerimizin beklentilerini karşıladığımız gibi ilimizi her yönüyle tanıtmaya gayret ediyoruz” dedi.

Niğde Belediyesi olarak son yıllarda ulusal ve uluslararası kültürel etkinliklere ağırlık verdiklerine işaret eden Başkan Özdemir, “Atıl vaziyetteki bir kilise iken Sanat Galerisi’ne dönüştürdüğümüz Eski Ermeni Kilisesi, sadece sergi açılan bir mekan olmaktan çıktı, artık farklı ülkelerdeki sanat galerilerinin tercih ettiği bir sanat galerisi haline geldi. Geçtiğimiz Nisan ayında düzenlediğimiz Uluslararası sergi de First Art Wish Galerisi’nin tercihi ile gerçekleştirilmişti. Bu olumlu gelişmelerin Niğde’mizin turizmine ve kültürüne önemli katkı sunacağını umut ediyorum” diye konuştu.

Düzenlenecek serginin küratörlüğünü üstelenen Ressam Sefa Büte ise yaptığı açıklamada Niğde’de neredeyse her ay uluslararası bir kültürel ve sanatsal etkinlik düzenleniyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Sivas'ta çamurda mahsur kalan ineği itfaiye ekipleri kurtardı Sivas'ta çamurda mahsur kalan ineği itfaiye ekipleri kurtardı

Böylesine önemli etkinliklere öncülük eden Niğde Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Emrah Özdemir’e tüm sanatseverler adına teşekkür eden Büte, “25 Mayıs’ta açılacak olan sergide, Afrika Kıtası’ndaki yer altı zenginliklerinin üzerinde yaşayan çocukların ve halkın hatırlanıp, sömürü düzenine karşı duran güzel yürekli insanlarla güç birliği oluşturmak amaçlanmaktadır” şeklinde konuştu.

Kaynak: iha