Sosyal medya fenomenleri olarak tanınan Nihal ve Bahar Candan kardeşler, lüks yaşantılarını Instagram, YouTube ve TikTok gibi platformlarda paylaşarak milyonlarca takipçiye ulaşmışlardır. Nihal Candan, 15 Haziran 1995 yılında Mersin’de doğmuştur. İstanbul Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gören Nihal Candan, Bu Tarz Benim yarışmasıyla ünlenmiştir. Aynı yarışmaya katılan 1997 doğumlu Bahar Candan ise ablasının izinden giderek sosyal medyada popüler olmuştur. Bahar Candan, ayrıca “Dondurma Gibisin” ve “Dom Pérignon” isimli şarkılarıyla da müzik piyasasına girmiştir.

Ekran görüntüsü 2023-11-17 095940

Nihal ve Bahar Candan neden gözaltına alındı ve tutuklandı?

Nihal ve Bahar Candan kardeşler, 14 Kasım 2023 tarihinde İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince düzenlenen bir operasyonla gözaltına alındılar. İkilinin yanı sıra, Hacı İsrafil S. isimli bir kişi de operasyon kapsamında gözaltına alındı. Şüphelilerin, “suç gelirlerinin aklanması” suçundan yakalandıkları öğrenildi.

Şüphelilerin, Mayıs 2023’te düzenlenen operasyonda tutuklanan dolandırıcılık çetesinin lideri Onur Apaydın ile bağlantılı oldukları iddia edildi. Onur Apaydın’ın, devlet kurumlarından ihale yoluyla ucuza araç sattıklarını beyan ederek para topladığı, bu paraları da Nihal ve Bahar Candan kardeşlerin hesaplarına aktardığı ileri sürüldü. Candan kardeşlerin de bu paraları lüks harcamalarında kullandıkları ve böylece suç gelirlerini akladıkları öne sürüldü.

Ekran görüntüsü 2023-11-17 095732

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından Küçükçekmece Adliyesi’ne sevk edildiler. Savcılık, şüphelilerin tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etti. Mahkeme, Nihal ve Bahar Candan kardeşler ile Hacı İsrafil S.'yi “suç örgütüne üye olma” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından tutuklayarak cezaevine gönderdi.

Beyoğlu’nda namaz kılan kadın sosyal medyayı salladı Beyoğlu’nda namaz kılan kadın sosyal medyayı salladı

Ekran görüntüsü 2023-11-17 095952

Dolandırıcılık Çetesine Yönelik Operasyon

Dolandırıcılık çetesine yönelik yapılan çalışmalarda, çetenin kişileri tuzağa düşürmek için lüks restoranlarda yemekli tanıtım yaptıkları ortaya çıkmıştı. Bu yemekli tanıtımlarda da Nihal ve Bahar Candan kardeşlerin de yer aldığı belirtilmişti. Candan kardeşlere bu lüks restoranlarda yapılan tanıtımlı yemekler de soruldu. Onur Apaydın’ın erkek arkadaşı olduğu için lokantalara veya gece kulübüne birlikte gittiğini söyledi. Nihal Candan, bunun dışında kalabalık bir ortamda herhangi bir organizasyon yemeğine katılmadığını, kimseyi otomobil alması için ikna etmeye çalışmadığını söylediği öğrenildi.

Ekran görüntüsü 2023-11-17 095724

Dolandırıcılık Büro Amirliği’nde yapılan işlemler sırasında polisin Candan kardeşlere çete üyelerinin isimlerini okuyarak tanıyıp tanımadıklarını sorduğu, cevap olarak “Hiç birini tanımıyoruz” cevabını aldıkları belirtildi. Bahar Candan’a sosyal medya hesabında “Bir sabah hesabıma 12 milyon para aktarıldı” paylaşımı da soruldu. Bahar Candan o paylaşımda, 2 yazacağına yanlışlıkla 12 yazdığını ve amacının espri yapmak olduğunu iddia etti. Soruşturma kapsamında şüphelilerin cep telefonlarına geçici süre ile el konduğu, telefonların incelemesinin sürdüğü belirtildi.

Ekran görüntüsü 2023-11-17 100159

Suç Örgütüne Yönelik Devam Eden Soruşturma

Alisya Bahar Candan, Gülnihal Çiçek ile Hacı İsrafil Sağlam ile ilgili çalışmanın, daha önce bir suç örgütüne yönelik yürütülen “nitelikli dolandırıcılık” ile ilgili soruşturmanın devamı niteliğinde olduğu kaydedildi. Söz konusu soruşturmada, ülke genelinde çeşitli devlet kurumlarından ihale yoluyla ucuza araç aldıklarını beyan eden suç örgütü üyelerinin ulaştıkları mağdurlara ucuz araç satışı yaparak güvenlerini kazandıkları ve bu yöntemle araç talepleri alarak para topladıkları belirlenmişti. Bu yöntemle 13 mağdurdan yaklaşık 10 milyon lira alan şüphelilerin, ihalede sorun olduğu gerekçesiyle mağdurlara geri ödeme ve araç teslimi yapmadıkları tespit edilmişti. Bunun üzerine 3 Mayıs’ta düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 6 şüpheliden 5’i tutuklanmıştı.

Ekran görüntüsü 2023-11-17 095737

İddianame Hazırlandı

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 104 sayfalık iddianamede, 54 kişi müşteki 32 kişi ise sanık olarak yer aldı. Suç örgütü yöneticilerinin Eren Koç ve Onur Apaydın olduğu, bu şahısların örgüt içerisinde görev dağılımı ve iş bölümü yaptıkları, hedef olarak seçilecek mağdurları belirledikleri aktarıldı. 30 kişinin ise örgüte üye ya da yardım ettiği iddianamede kaydedildi. Eren Koç ve Onur Apaydın’ın ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma’ ve 58 mağdura karşı 58 kez ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından 328 yıldan 1088 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Örgüt liderlerinin yardımcılarından Durcan Çoban’ın ise ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından 170 yıldan 564 yıla kadar hapsi talep edildi. Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyen Fatih Duman’ın ise 324 yıla kadar hapsi istenen iddianamede, diğer sanıkların da benzer suçlardan değişen oranlarda hapisle cezalandırılması talep edildi.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)