Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8 büyümesini bekliyor Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8 büyümesini bekliyor

Ocak ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 118 artarak 970,1 milyar liraya ulaştı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, kartlı ödemelerin büyük çoğunluğu kredi kartları ile gerçekleştirildi.

Kart sayısı 400 milyonu geçti

BKM, ocak ayına ilişkin kart sayılarını da açıkladı. Buna göre, ocak ayı itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 119 milyon, banka kartı sayısı 190,5 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 91,1 milyon oldu. Geçen yılın ocak ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 17’lik, banka kartı adedinde yüzde 11’lik, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 24’lük artış yaşandı. Kart sayısı ise 400,6 milyona ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış gösterdi.

Ödeme adetleri de yükseldi

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ocak ayında yapılan toplam ödeme adedi de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 1,4 milyar oldu. Kartlı ödemelerin 796,1 milyonu kredi kartları ile yapılırken 500,5 milyonunda banka kartları, 106,4 milyonunda ise ön ödemeli kartlar kullanıldı. Kredi kartları ile yapılan ödeme adetlerinde büyüme oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23, banka kartları ile yapılan ödeme adetlerinde yüzde 13 olurken, ön ödemeli kartlar ile yapılan ödeme adetlerinde ise bu oran yüzde 41 olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: AA