Patates dünya genelinde en çok tüketilen sebzelerin başında geliyor. Özellikle Türk mutfağında da salatası, yemekleri ve patates kızartması ülkemizin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Ancak aldığınız patates hemencecik filizleniyorsa bu yöntemi deneyin. Patatesler uzun süre filizlenmeden taptaze kalacak.

Naylon poşet yerine bunu kullanın

Filizlenme nedenlerinin başında nem gelir. Bu sebeple patateslerin saklanma koşulları oldukça önemlidir. Patatesleri saklarken naylon poşetler yerine file veya hava alabilen sepetlerde saklayın. Serin ve kuru yerde muhafaza etmek ömrünü uzatır.

Patates filizlenmesi nasıl önlenir?

Patates filizlenmesini önlemek için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. İşte patates filizlenmesini önleme için bazı öneriler:

Serin ve kuru ortamda saklama

Patatesleri serin, kuru ve karanlık bir ortamda muhafaza edin. Oda sıcaklığından daha serin bir yer, filizlenmeyi yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Işıktan Kaçının

Patatesleri ışık almayan bir yerde saklayın. Işığın etkisiyle patatesler daha hızlı filizlenir. Bu nedenle, patatesleri kapalı bir kaba yerleştirerek ışık etkisini azaltabilirsiniz.

Patatesleri Soğukta Saklayın

Patatesleri buzdolabında saklamak, filizlenmeyi geciktirebilir. Ancak buzdolabının içindeki nemin patatesler üzerinde birikmemesine dikkat edin.

İsrafı önlemeyi simgeleyen "turuncu bayraklı" otel sayısı artıyor İsrafı önlemeyi simgeleyen "turuncu bayraklı" otel sayısı artıyor

Patatesleri diğer yiyeceklerden ayrı tutun

Patatesleri diğer meyve ve sebzelerden ayrı tutun. Bazı meyve ve sebzeler etilen gazı üretebilir, bu da patateslerin filizlenmesini hızlandırabilir.

Filizleri düzenli olarak kontrol edin

Patateslerinizi düzenli aralıklarla kontrol edin ve filizlenmeye başlayanları hemen çıkarın. Bu, diğer patateslere yayılmasını önleyebilir.

Havalandırma imkanı sağlayın

Patatesleri sakladığınız yerin havalandırılmasını sağlayın. Bu, nemin birikmesini önleyerek patateslerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olabilir.

İyi durumda olanları ayrı tutun

Patatesler arasında filizlenme başlamış olanları tespit edip ayrı bir yerde saklayın. Bu, sağlam patateslerin filizlenmeyi hızlandırmadan daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olabilir.

Patatesler filizleniyorsa bu yöntemi deneyin! Patates uzun süre dayanıyor

Filizlenen patates yenir mi?

Posta.com.tr’de yer alan habere göre, güneş ışığına maruz kaldığında yumru kök bitki olan patateste bir dizi fizyolojik reaksiyon meydana gelir.

Klorofil üretimi yeşil renk oluşumunu tetikler. Yeşil renk zararlı değildir, aksine demir gibi faydalı minerallerin artışını sağlar. Ancak gün ışığı ve ısı patatesteki solanin üretimini de tetikler. Solanin, fazla miktarda tüketildiğinde zehirlenme belirtilerine neden olur.

Mide bulantısı, ishal, kusma, mide krampları, boğazda yanma, baş ağrısı ve baş dönmesi görülebilir.

Bu kimyasal patatesin kabuklarının hemen altında daha yoğun miktarlarda bulunur.

Bu sebeple rengi yeşile dönmüş ve filizlenmiş patateslerin tüketilmemesi öneriliyor.

Patates saklama şartları

Patatesleri uzun süre taze tutabilmek için doğru saklama koşullarını sağlamak önemlidir. İşte patatesleri saklamanın bazı temel koşulları:

Serin ve kuru ortam

Patatesleri serin ve kuru bir yerde saklayın. Optimal sıcaklık genellikle 7-10°C arasındadır. Bu, patateslerin çimlenme sürecini yavaşlatır.

Işık almamalı

Patatesleri ışıktan uzak bir yerde saklayın. Işık, patateslerde yeşillik oluşumuna neden olabilir ve bu durumda patateslerin tüketilmesi sağlıklı değildir.

Havalandırma

Patatesleri sakladığınız yerin havalandırılmasını sağlayın. Bu, patateslerin aşırı nemden etkilenmesini önler. Kullanılan saklama kutularında veya torbalarda hava delikleri olmasına dikkat edin.

Ayrı saklama

Patatesleri diğer sebze ve meyvelerden ayrı bir yerde saklayın. Bazı meyve ve sebzeler etilen gazı üretebilir ve bu, patateslerin çabuk filizlenmesine neden olabilir.

Düzenli kontrol

Patateslerinizi düzenli olarak kontrol edin. Filizlenmeye başlayan veya çürümüş patatesleri hemen çıkarın, böylece diğerleri üzerinde olumsuz bir etki yapmazlar.

Patatesleri temiz tutun

Patatesleri temiz tutarak saklayın. Toprak veya diğer kirleticiler patateslerin çabuk çürümesine neden olabilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ