Samsung, yeni amiral gemisi Galaxy S24 serisini dün akşam düzenlediği lansman ile kullanıcılarla buluşturdu. Teknoloji devi, Google ile iş birliği yaparak Gemini isimli yapay zekasını telefona entegre etti ve Galaxy AI ile birlikte donanımına yapay zekayı entegre eden ilk cihaz üreticilerden biri oldu. Peki Samsung Galaxy S24’ün özellikleri neler, Türkiye fiyatı ne kadar olacak? İşte ayrıntılar…

GALAXY AI: SAMSUNG’UN YENİ YAPAY ZEKA MODELİ

Samsung, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen etkinlikte yeni amiral gemisi yapay zeka destekli S24 serisini tanıttı. Şirket, yapay zeka teknolojisini akıllı telefon serisinde yazılımına dahil eden ilk cihaz üreticilerinden biri oldu.

S24Galaxy

Her Samsung Galaxy S24 modelinde bulunan Galaxy AI, dil algılama ve çeviri, görüntü oluşturma ve kodlama dahil olmak üzere bir dizi üretken yetenek getiriyor. İşte Galaxy AI’de yer alacak özellikler;

Circle to Search With Google: Daha önce Android’de ana ekran düğmesine uzun basıldığında Google’ın sesli asistanı tetikleniyordu. Galaxy S24’te aynı eylem, görüntü tabanlı bir Google araması gerçekleştirmek için bir nesneye dokunabileceğiniz veya daire içine alabileceğiniz bir ekran kaplamasını harekete geçiriyor. Sonuçlar mevcut ekranınızın veya uygulamanızın üstünde sunulduğundan, arayüzden çıkmak sizi başlangıçta bulunduğunuz yere geri döndürür.

Live Translate (Canlı Çeviri): Cihaz üzerinde çalışan bu özellik sayesinde artık bir telefon görüşmesi yaparken gerçek zamanlı çevirileri duyabilir ve bunların metin halini görebilirsiniz. Yapay zeka sayesinde Karşınızdaki kişi de sizi kendi konuşma dilinde duyacak.

Samsungs24

Transcript Assist (Transkript Yardımı): Galaxy AI, Samsung Notes uygulamasındaki sesli notları ve metinleri yazıya dökebilir, çevirebilir ve özetleyebilir. Örnek olarak bir dersi veya toplantıyı ses kaydına aldığınızda yapay zeka bu sesleri bir metin dökümanı haline getirecek ve hatta oluşturduğu metin üzerinden oluşturulan ses kaydının özetini çıkararak toplantıdaki ana fikirleri derleyecek.

Generative Edit (Oluşturucu Düzenleme): Google’ın Sihirli Düzenleyicisi gibi Galaxy AI da nesnelere uzun basarak ve onları taşıyarak, yeniden boyutlandırarak veya arka plandan kaldırarak görüntüleri değiştirmenize olanak tanır. Ayrıca arka uçta çalışan Google’ın Imagen 2’si ile görüntüleri üretken dolgu ile genişletebilirsiniz. Böylelikle fotoğraflar bozulmadan boyutları genişletilebilir.

Chat Assist (Sohbet Yardımı): Bir mesajı uygun şekilde nasıl ifade edeceğinizden emin olmadığınızda, Galaxy AI gündelik ve resmi tonlar da dahil olmak üzere farklı tonlarda alternatifler sunuyor. Kısacası yapay zeka göndermek istediğiniz mesajı uygun bir dilde düzenleyerek size yeni seçenekler sağlıyor.

Cihazların yapay zeka departmanında yapabildiklerinin çoğu Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 çipi tarafından sağlanıyor.

Galaxy S24 Ultra

GALAXY S24 SERİSİNİN DONANIM ÖZELLİKLERİ VE TÜRKİYE FİYATLARI

Samsung bu kez üç adet Galaxy S modeli piyasaya sürüyor. Standart ve Plus modelleri hiçbir zaman Ultra kadar gösterişli olmamış olsa da, şirket bu yıl bu ikiliyi oldukça umut verici bir cihaz ikilisi haline getiren birkaç özellik yükseltmesi ekledi.

Genel olarak, telefonlar önceki modellerden daha ince ve daha hafif hissettiriyor ve iPhone’u hatırlatan düz kenarlı bir tasarıma sahip olduğunda hemen hemen herkes hemfikir. Menekşe, Sarı, Gri ve Siyah renk seçeneklerine sahip telefonlar 512 GB’a kadar depolama alanı ve 12 GB RAM ile geliyor.

Galaxy S24 serisi, kullanıcıların kendi ihtiyacına göre tercih edeceği farklı depolama alanı seçenekleriyle geliyor. Örneğin baz model olan S24, en az 128 GB dahili hafıza opsiyonuyla sunulurken, S24+ ise direkt olarak 256 GB hafıza seçeneğinden başlıyor. Bununla birlikte, 1 TB depolama seçeneği ise yalnızca S24 Ultra’da bulunmakta. Doğal olarak her modelin fiyatı da değişiklik gösteriyor.

Galaxy S24 serisinin Türkiye fiyatları şu şekilde açıklandı:

Galaxy S24 128 GB: 39 bin 999 TL

Galaxy S24 256 GB: 42 bin 999 TL

Galaxy S24 Plus 256 GB: 46 bin 999 TL

Galaxy S24 Ultra 256 GB: 69 bin 999 TL

Galaxy S24 Ultra 512 GB: 73 bin 999 TL

Galaxy S24 Ultra 1 TB: 80 bin 999 TL

İptal edilen Apple Car projesinin şirkete maliyeti belli oldu İptal edilen Apple Car projesinin şirkete maliyeti belli oldu

Kaynak: CÜNEYT ZÜLFİKAR BİTİKÇİOĞLU