18 Eylül 2020, Cuma
Son Dakika

Sanayi üretimine 'Kovid-19' etkisi

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. İsmet Demirkol, "Sanayi üretim endeksindeki gerileme yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) nisan ayında pik yapmasından kaynaklandı" dedi.
12.06.2020 17.28.18

Kovid-19 salgınını engellemek için alınan önlemler ülke ekonomilerini durma noktasına getirirken, bu durum açıklanan ekonomik verilerde de kendini gösteriyor. Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin ardından alınan tedbirler kapsamında birçok fabrikanın nisan ayını üretim yapmadan geçirmesi sanayi üretim endeksinin gerilemesine neden oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nisan ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 31,4 azaldı.

Gerilemenin nedeni Kovid-19
Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. İsmet Demirkol, sanayi üretim endeksindeki gerilemenin Kovid-19'un nisan ayında pik yapmasından kaynaklandığını söyledi. Endeksin hesaplanmasında katma değer vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen verilerin de kullanıldığını, alınan tedbirler kapsamında mart, nisan ve mayıs beyannamelerinin verilme süresinin bazı sektörlerde temmuz sonuna kadar uzatıldığını dile getiren Demirkol, bu durumun da yaşanan gerilemede etkili olabileceğini kaydetti.

İki, üç ay içinde sanayi üretiminde toparlanmalar görülebilir

Demirkol, mayıs ayı verilerinde de gerilemelerin görülebileceğine işaret ederek, "Haziranda normalleşme sürecinin başlamasının arından iki, üç ay içinde sanayi üretiminde toparlanmalar görülebilir. Asıl toparlanma ise yıl sonuna doğru olacak." diye konuştu. İTTİFAK-AAYorum Ekle