Diyarbakır ve İstanbul'da "sazan sarmalı" yöntemiyle oto dolandırıcılığı yapan çete, polis operasyonuyla çökertildi. 20 şüpheli tutuklanırken, 29 şahsın 9 milyon 200 bin TL'lik malvarlığına el konuldu.

Sahte İlanlarla Vatandaşları Dolandırdılar

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, araç satışı yapmak isteyenlerin ilanlarını internet sitelerinden kopyalayarak sahte ilan veren bir çetenin varlığını tespit etti. Çete üyeleri, alıcı ve satıcıyı noterde buluşturarak satış bedelinin kendi hesaplarına gönderilmesini sağlıyordu. Parayı aldıktan sonra ise ortadan kayboluyorlardı.

Kocaeli'de göçmen kaçakçılığı operasyonu: 20 göçmen yakalandı, 4 kaçakçı tutuklandı Kocaeli'de göçmen kaçakçılığı operasyonu: 20 göçmen yakalandı, 4 kaçakçı tutuklandı

A W168550 01

Eş Zamanlı Operasyonlarla Çete Çökertildi

Diyarbakır ve İstanbul'da yapılan eş zamanlı operasyonlarda 20 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlarda ruhsatsız tabancalar ve çok sayıda telefon da ele geçirildi.

Şüphelilerden birinin dolandırıcılıktan elde ettiği parayı dövize çevirirkenki görüntüleri güvenlik kameralarına yansıdı.

9 Milyon 200 Bin TL'lik Mal Varlığına El Konuldu

29 şahsın tapu kayıtları, sigorta kayıtları, banka hesap hareketleri, şirket varlıkları, şans oyunları gelirleri, kara, hava ve deniz taşıtları, kripto varlıklarının araştırılması ve incelenmesi sonucu; 2 adet daire, 1 adet iş yeri, 1 adet depo ve 2 adet araca toplamda 9 milyon 200 bin TL taşınır ve taşınmaza el konuldu.

A W168550 04

20 Şüpheli Tutuklandı

Emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen 20 şüpheli "dolandırıcılık" suçundan tutuklandı.

Dolandırıcılık yönteminin, Yılmaz Erdoğan'ın "Organize İşler Sazan Sarmalı" filmindeki yönteme benzemesi dikkat çekti.

Kaynak: İHA