Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, ramazan ayı boyunca 7 bin 500'den fazla görevlinin katılımıyla 104 bine yakın gıda denetimi gerçekleştirdiklerini açıkladı. Bu denetimler sonucunda uygunsuzluk tespit edilen bin 22 ürün için yaklaşık 45 milyon lira idari para cezası kesildiğini belirtti.

Samsung Türkiye ve Hepsiburada'dan stratejik işbirliği Samsung Türkiye ve Hepsiburada'dan stratejik işbirliği

Bakan Yumaklı, yaptığı açıklamada, bakanlığın sorumluluk alanlarından birinin vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşması olduğunu vurguladı.

Yumaklı, konuya büyük bir hassasiyet gösterdiklerini vurgulayarak, "Tarladan çatala kadar gıdanın her adımını kontrol altında tutmanın ve güvenilir gıdayı vatandaşlarımıza sunmanın gayreti içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Piyasada haksız rekabetin etkin biçimde önlenmesi için de gayretli bir şekilde çalışıyoruz. Bakanlık olarak 2023 yılında 1 milyon 300 bin gıda kontrolü gerçekleştirdik. Bu kontrollerde 18 bin 948 işletme hakkında idari para cezası uyguladık" ifadelerini kullandı.

Yumaklı, gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla yürüttükleri bu faaliyetleri ramazan ayı boyunca aksatmadan, titizlikle ve aralıksız sürdürdüklerini vurgulayarak, 7 bin 500'den fazla gıda kontrol görevlisi ile Türkiye genelinde gıda denetimlerini yoğunlaştırdıklarını belirtti.

13 işletme için savcılığa suç duyurusu

Bakan Yumaklı, ramazanla birlikte halkın tüketim alışkanlıklarında oluşabilecek muhtemel değişiklikleri göz önünde bulundurarak özellikle tüketimin artması muhtemel unlu mamuller, pastacılık-tatlı ürünleri, ekmek, şeker-şekerli mamuller, et-et ürünleri, süt-süt ürünleri gibi gıda ürünlerini üreten ve satan işletmelerin resmi kontrollerine ağırlık verdiklerini ifade etti.:

“Özellikle iftar yapılan toplu tüketim yerlerinde hijyen kontrolleri başta olmak üzere gerekli resmi kontrolleri titizlikle yürüttük. Ramazan paketi veya kolisi adı altında çeşitli gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı iş yerlerine yönelik resmi kontrollerde, gıdaların son tüketim tarihini ve etiket bilgilerini kontrol ettik. Gerektiğinde bu ürünlerden numune alarak incelemelerde bulunduk.

Bu çerçevede, Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde yaklaşık 104 bin denetim gerçekleştirdik. Bu denetimler sonucunda 1022 işlem için yaklaşık 45 milyon lira idari para cezası uyguladık ve 13 işletme hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu cezaların büyük bir kısmı, bozulmuş veya son tüketim tarihi geçmiş gıdaların satışı, kayıt yaptırmadan faaliyet gösteren işletmeler, hijyen kurallarına uymama ve Türk Gıda Kodeksi'ne uygunsuzluk gibi sebeplerden kaynaklandı.”

Yumaklı, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde denetimlerin artırıldığına dikkat çekerek, ekiplerin özellikle şeker ve şekerli mamuller, pastacılık ürünleri, unlu mamuller, tatlı üretim ve satış yerleri başta olmak üzere tüm gıda işletmelerine yönelik resmi kontrollerde hassasiyet gösterdiklerini vurguladı.

Gıda ihbar hattına şikayetler iletilebilir

Yumaklı, tüketicilerin gıda ile ilgili herhangi bir ihbar ve şikayetini Türkiye'nin her yerinden Alo 174 Gıda Hattı'na veya 0501 174 0 174 numaralı Whatsapp Gıda İhbar Hattı'na bildirebileceklerini belirtti. Ayrıca, "Hiç şüphesiz en iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Tüketicilerimiz bu sürece ne kadar dâhil olursa, o kadar hızlı ve kolay sonuç alabiliyoruz. Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız" dedi.

Kaynak: İHA