Cezayir1

İran'ın Kuzey Irak'daki bazı askeri hedeflere ve Amerikan üslerine gerçekleştirdiği füze saldırısının yankıları sürüyor. Amerika ve İran'in çok uzun yıllardan beri ilk defa bu kadar yakın temas haline geldikleri ve çatışmaya girdikleri görülüyor. 

İran bende bölgede varım mesajı

Cezayirli siyaset bilimci Mahlouf Wadig, İran'ın Erbil'e düzenlediği füze saldırılarının ABD'ye yönelik bir tehdit mesajı olduğunu belirtti.

Cezayir Guelma Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden Profesör Mahlouf Wadig, Sputnik’e yaptığı açıklamada İran'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil'deki ABD Konsolosluğu yakınındaki hedeflere yönelik füze saldırılarının Washington'a doğrudan bir tehdit mesajı olduğunu söyledi.

Saldırı füzeleri ABD konsolosluğunun önüne düştü

Uzman, “İran'ın IKBY’ye yönelik saldırıları ve füzelerin ABD konsolosluğunun önüne düşmesi, ABD’ye doğrudan tehdit içeren bir mesajdır" dedi.

Uzman, İran saldırılarının sadece Irak değil aynı zamanda Suriyeyi’de kapsamasının İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü’nün eski komutanı General Kasım Süleymani'nin mezarındaki anma törenine yönelik terör saldırısına bir yanıt olduğunu vurgulayarak, “Ortadoğu bölgesi bir barut fıçısı ve oradaki tüm adımlar hesaplı atılır, eylemler ve tepkiler kademelidir ve kapsamlı bir savaşa yol açmaz" diye konuştu.

Bölgede olayların giderek tırmandığına dikkat çeken siyaset bilimci, “Fakat henüz büyük ölçekli bir savaş aşamasına geçilmedi; bölgede hala vekil güçler aracılığıyla yürütülen çatışmalar var” diye ekledi.

Rusya petrol ihracatını 6 ay askıya alıyor! Rusya petrol ihracatını 6 ay askıya alıyor!

Kaynak: AA