Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni olan Birsen Kaya 81 yaşında istanbulda gözlerini kapattı  Kaya uzun yıllar ünlü yönetmen Halit Refiğ'in asistanlığını yapmıştı. 

Kadın yönetmen Biket İlhan duyurdu

Sanatçının vefatını yönetmen ve yapımcı Biket İlhan duyurdu. Biket İlhan yaptığı açıklamada;"Avantür filmleriyle tanınan ilk kadın yönetmenlerimizden Birsen Kayayı kaybettik. Halit Refiğin asistanlığını yaparak başladığı sinema serüveninde 15 filmle imza atmıştır. Geçmiş yıllarda Adana Altın Koza Film Festivalinde buluşmuştuk. Yönetmenlik yaptığı yılları anlatmıştı, o zor şartlarda yaratılan mucizeleri... Huzur içinde uyusun değerli arkadaşımız" dedi.

Birsen Kaya kimdir

Birsen Kaya, 1963te Artist dergisi için setlerde röportajlar yapan bir muhabirken Halit Refiğe asistanlık yapmaya başladı. Refiğin Gurbet Kuşları filmiyle sektöre giren Kaya, 200e yakın filmde asistanlık yaptı. Yönetmen Nazmi Özerin rahatsızlanarak Kanlı Kader filmini yarıda bırakması üzerine, Birsen Kaya bu filmi tamamlayarak yönetmenliğe adım attı. Senaryolarının çoğunu kendisi yazdı. Genelevde Kirli Evler filmini çekerek ilk erotik filmlerden birine imza attı. Daha sonra Killing gibi çizgi roman kahramanlarını sinemaya uyarladı. Toplam 15 filmin yönetmenliğini ve bunlardan 11inin senaristliğini üstlenen Kaya, 1970li yıllarda televizyonun yaygınlaşmasıyla gerileme dönemine giren sinemayı bıraktı.

Roman müzisyenlerin kurduğu ilahi grubu ramazana hazırlanıyor Roman müzisyenlerin kurduğu ilahi grubu ramazana hazırlanıyor

Kaynak: HABER MERKEZİ