Gezeravcı’nın yolculuğu nasıl olacak? 

Gezeravcı, Axiom Space adlı özel bir şirketin düzenlediği Axiom Mission 3 (Ax-3) adlı misyona katılacak. Ax-3, SpaceX’in Falcon 9 roketi ve Dragon uzay aracıyla NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak

26948190 B489 11Ee 8F07 Bbfdfa890097

Gezeravcı, Ax-3 misyonunda İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte görev alacak2 Gezeravcı, Türkiye Uzay Ajansı’nın verdiği bilgiye göre, ISS’de 14 gün kalacak ve burada 13 farklı bilimsel deneye imza atacak

Ax-3’ün, 18 Ocak saat 01:11’de fırlatılması planlanıyor. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Ax-3’ün, ISS’ye 19 Ocak Cuma günü Türkiye saatiyle 13:15’te ile kenetlenmesi hedefleniyor

Gezeravcı, uzaya giderken yanında Türk bayrağı, aile fotoğrafları ve Yörük kültürüne ait bazı objeler götürecek

9C401A30 B489 11Ee 8F07 Bbfdfa890097

Gezeravcı’nın yedek uzay yolcusu kim? 

Gezeravcı’nın yedek uzay yolcusu olarak belirlenen isim ise 1992 doğumlu Tuva Cihangir Atasever. Atasever, Boğaziçi Üniversitesi’nde makine mühendisliği okudu ve ardından ABD’de Stanford Üniversitesi’nde havacılık ve uzay mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı

Atasever, Gezeravcı’nın herhangi bir nedenden ötürü uzaya çıkamaması durumunda yolculuğu gerçekleştirecek. 

Gezeravcı’nın eğitimi ? 

Gezeravcı ve Atasever, uzay yolculuğu için ABD’nin Teksas eyaletinin Houston kentinde eğitim aldılar. Eğitim sürecinde, uzay aracının sistemleri, uzay istasyonunun operasyonları, uzay yürüyüşü, acil durum senaryoları, bilimsel deneyler ve fiziksel kondisyon gibi konularda hazırlandılar. 

Gezeravcı, TRT’de katıldığı bir programda projeyi, “Küçüklüğünden itibaren, hayalinin sınırı gökyüzü olan bir çocuğun, hayalinin eşiğini uzaya taşıyan bir adımdır bu. Dolayısıyla herkesin hayatına büyük bir dokunuş” sözleriyle anlattı. 

Gezeravcı’nın uzay'da görevi ne

Gezeravcı’nın uzay yolculuğu, Türkiye’nin uzay çalışmalarında önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor. BBC Türkçe’ye konuşan eski NASA astrofizikçisi Umut Yıldız, “Türkiye’de insanlar, ‘Uzaya giden bir astronotumuz var ama ne kendi roketimizle gittik, ne Türkiye’deki bir roket fırlatma rampasında gönderdik. Space X’in roketine para verildi ve gidildi’ diye düşünebiliyorlar. Ancak bu bir uzay turizmi değil, astronotluk görevi. Biz artık astronot mesleğine sahip iki insan ortaya çıkardık” diyor. 

Yıldız, bu projenin Türkiye’de özellikle gençleri, uzay ve mühendislik konusunda heyecanlandırmasını umduğunu söylüyor. “Ben 10 yıl NASA’daydım. ABD’de özellikle belli bir yaşın üzerinde, ‘Ay’a gidildiği zamanın videosunu izledik ve ondan sonra uzayla ilgili bir mesleğe karar verdik’ diyen çok insanı görürsünüz. Umuyoruz ki Türkiye’de çocuklar ‘Bizim de bir astronotumuz uzaya gitmiş, ben de gidebilirim’ diyecek.” 

Gezeravcı’nın uzay yolculuğunun maliyeti ne kadar? 

Gezeravcı’nın uzay yolculuğunun maliyeti hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak basında çıkan haberlere göre, uzay yolculuğunun maliyeti 55 milyon dolar. 

Gezeravcı’nın katılacağı Ax-3 misyonunu düzenleyen Axiom Space, belli bir ücret karşılığında insanları herhangi bir güvenli roketle uzaya götürme amacı güden ve esas amacı gelecekte uzay turizmini başlatmak olan özel bir şirket. 

Gezeravcı kimdir? 

Gezeravcı, 1979’da Mersin’in Silifke ilçesinde doğdu. Babasının mesleği nedeniyle büyürken Türkiye’nin farklı illerinde yaşama imkanı buldu. 

Murat Kurum: 100 bin gencimize 100 bin lira sermaye desteği vereceğiz Murat Kurum: 100 bin gencimize 100 bin lira sermaye desteği vereceğiz

Axiom Space’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre Gezeravcı, İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı. Ayrıca Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. 

Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak görev yapan Gezeravcı, aralarında F-16’nın da bulunduğu birçok uçakta 15 yıllık uçuş tecrübesine sahip. Ayrıca Türk Hava Yolları’nda yedi yıl kaptan pilotluk yaptı. 

Gezeravcı, son olarak Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana’daki 10’uncu Üs Komuta Birimi’ne atandı. Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre düzenlenmesi, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarının kontrol uçuşları öncesinde sınavlarının yapılması ve filo dokümantasyon standartlarının denetlenmesinden sorumluydu. 

Kaynak: AA