Son bir kaç aydan beri sürekli artan süt ve süt mamullerinin fiyatları yeni belirlenen toptan süt fiyasıyla birlikte yeniden artışa geçmesi bekleniyor.

Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatının 22 Ocak'tan geçerli olmak üzere, üreticinin eline litre başına net 13,5 lira geçecek şekilde belirlenmesine karar verdi.

22 Ocak'tan itibaren süt fiyatları yeniden yükselişe geçebilir

Konseyin internet sitesinde yer alan duyuruda, çiğ süt fiyatlarına ilişkin tavsiye fiyatı yer aldı.

Türklerin yurtdışından ev almak için harcadığı tutar 10 yılda 22 kat arttı Türklerin yurtdışından ev almak için harcadığı tutar 10 yılda 22 kat arttı

Duyuruda, "22 Ocak 2024'ten itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı, üreticinin eline litre başına net geçecek şekilde (çiğ süt desteği hariç) 13,5 lira olarak belirlenmiştir." ifadesi kullanıldı.

Duyuruda, soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde bu giderlerin üreticiye ilave olarak ödeneceği ve baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1'lik değişim) için 20 kuruş fark uygulanacağı kaydedildi.

Kaynak: AA