Enflasyon verilerinin emekli aylıklarına yansıması bekleniyor ve yapılan zam hesapları sonrasında emeklilerin aylıklarında artış olması muhtemel. Ancak, enflasyonun mayıs ayında pik yapması ve ardından düşüşe geçmesi bekleniyor.

Faiz Parası 8

Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emeklilerin alacağı 3 aylık zam farkı belli oldu. Geriye sadece nisan, mayıs ve haziran aylarında açıklanacak olan enflasyon verisi kaldı. Peki enflasyon tahminlerine göre emeklilere ne kadar zam yapılacak, en düşük emekli maaşı için tahminler neler?

Faiz Parası 5

Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz'ın Milliyet'e yaptığı açıklamada, "Geçtiğimiz haftalarda TÜİK tarafından açıklanan mart ayı enflasyon verisi yüzde 3,16 olarak piyasalara duyurulmuştu. Ocakta yüzde 6,70 ve şubatta açıklanan yüzde 4,53’ün üzerine mart ayını da ekleyince 3 aylık toplam enflasyon farkı %15,05 olarak kesinleşti." dedi.

Faiz Parası 7

Emeklilerin 3 aylık zammı belli oldu

İşte bu %15,05'lik rakam, emeklilerin kök aylıklarına yapılacak zam oranını şimdiden belirlemiş oldu. Okuyucularımız şu an için e-Devlet üzerinden kök aylıklarının %15,05'lik artışını hesaplayarak kendileri de bu oranı tespit edebilirler.

Çiftçilere bugün 1,2 milyar lira tarımsal destekleme ödemesi yapılacak Çiftçilere bugün 1,2 milyar lira tarımsal destekleme ödemesi yapılacak

Para Aa 1805433 1

Tabi ki buradaki verilere refah payı eklentisinin dahil olmadığını belirtmek isterim. Normalde yasal olarak emeklilerimize TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı üzerinden zam yapılmaktadır. Refah payı uygulaması yasalarımızda yok, fakat son emekli maaşlarına bakıldığı zaman refah payı eklentisini siyasi iktidarın yaptığını gözlemlemekteyiz.

Paraaa-1

Temmuz'da ne kadar zam yapılacak?

Emeklilerimiz ocak ve temmuz aylarında yılda iki defa maaş farklarını almaktadırlar. Temmuz maaş farkları için nisan, mayıs ve haziran verilerinin de ortaya çıkması lazım. Bu sebepten dolayı tahminler üzerinden bazı verileri hesaplayabiliriz.

Para Zam-3

2024 yılı için enflasyonun %36 olarak tahmin edilmesi dikkate değer bir durum. Özellikle Mayıs ayında %70 ile %75 arasında bir seviyede zirve yapması beklenen enflasyonun, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamaları ve sıkı maliye ve para politikası uygulamalarıyla sonrasında baz etkisi ile düşüşe geçeceği öngörülüyor. Bu çerçevede, yıl sonunda enflasyonun %36 seviyesinde kapatacağı hedefleniyor.

enflasyon-artiyor-kagit-para-artiyor-1007717-5

2024 yılı altı aylık enflasyon rakamının %24 seviyesinde gerçekleşeceği kanaatindeyim. Geçmiş dönemlerde refah payı eklentisinin yapıldığını gözlemlemekteyiz. Bir önceki dönemde memur, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarının refah payı vasıtası ile eşitlendiğini gördük. Eğer enflasyon yüzde 24 olarak açıklanırsa memur ve memur emeklilerine %18,60 oranında toplu sözleşmeden kaynaklı zam yapılacaktır.

Para Zam-3

Ben bu dönemde de memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerine aynı oranda zam yapılacağını düşünüyorum. Enflasyon tahminine göre emeklilere yüzde 24 civarında bir zam yapılacaktır.

para-tl-lira-36-KZ9U_cover.jpg

En düşük emekli maaşı tahmini

Emekli maaşları ile ilgili taban aylık uygulaması en son 7.500 TL’den 10.000 TL’ye çıkarılmıştı. Yeni zam döneminde ise bazı emekliler kök aylık uygulamasından dolayı enflasyon farklarını tam olarak maaşlarında göremeyebilirler. Bu sebepten ötürü ben en düşük emekli maaşının 10 bin TL’den 12 bin 500 ile 15 bin TL arasında bir seviyeye yükseleceğini düşünüyorum.”

Kaynak: HABER MERKEZİ