Real Madrid'de oynayan Brezilyalı futbolcu Vinicius Junior, son zamanlarda karşılaştığı ırkçı tezahüratlara karşı her platformda mücadele ettiğini ifade etti.

Galatasaray Pendikspor sınavına çıkıyor Galatasaray Pendikspor sınavına çıkıyor

Vinicius Junior, yarın Santiago Bernabeu Stadı'nda gerçekleşecek olan İspanya-Brezilya dostluk maçı öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

Vinicius, "Futbol oynamak önemli ama ırkçılıkla mücadele daha da önemli. Siyah insanlar normal bir hayat yaşamalılar. Eğer böyle olursa kulübümdeki maçlara sadece futbol oynamaya odaklanarak giderim. Benim tek istediğim futbol oynamaya devam etmek ve herkesin normal bir hayatının olması." şeklinde konuştu.

Futbolda ırkçılıkla ilgili kendisine yapılan her olayda "büyük üzüntü duyduğunu" ifade eden Vinicius, "Maalesef burada (İspanya'da) her maçta bu olaylar oluyor ve her suç duyurusu bana kendimi daha kötü hissettiriyor. Dünyadaki her siyah gibi. Üzücü bir şey. Ama oluyor. Sadece İspanya'da değil tüm dünyada böyle. Babama da benzer şeyler oluyordu. Siyahtan önce ilk beyaz birini seçiyorlardı. Bunun farkındayım. Gelecekte başkaları da aynı sorunu yaşamasın diye mücadele ediyorum." şeklinde konuştu.

Her yerden yardım istedim!

Irkçılığın sadece İspanya'da değil tüm dünyada var olduğunu belirten Brezilyalı futbolcu, "UEFA, FIFA, Conmebol (Güney Amerika Futbol Federasyonları Birliği), CBF (Brezilya Futbol Federasyonu) gibi kurumlardan yardım istedim." dedi.

"İspanya'da ırkçılığın suç olmadığından" yakınan Vinicius, "İspanya'nın ırkçı bir ülke olmadığına inanıyorum ama çok fazla ırkçı var ve çoğu stadyumlarda. Bazı kafaların değişmesi gerekiyor çünkü ırkçılığın ne olduğunu bilmiyorlar. 23 yaşındayım ve İspanyol birçok kişiye ırkçılığın ne olduğunu öğretmem gerekiyor. Beni ve ailemi derinden üzen bu olaylar, taraftarların sahada kötü oynayayım diye ten rengim üzerinden bana hakaret etmeleri. Bana başka şeyler söylesinler, ben onlara bir şey demem." şeklinde konuştu.

"Biz siyahlar olarak yapmamız gerekeni biliyoruz. Yaşadıklarımızı sadece biz siyahlar anlayabiliriz. Bazı şeyleri değiştirmek için hepimiz bir olabiliriz." şeklinde çağrıda bulunan Vinicius, şunları kaydetti:

"Artık ırkçılık konusunda daha fazla bilgi sahibiyim. Araştırdım. Muhammed Ali örnek biriydi ve ben de Brezilyalılar adına konuşuyorum. Çünkü çoğunluğu beni destekliyor. Bu konuyla ilgili gelen soruları artık bir saldırı olarak görmüyorum ve gereken cevabı veriyorum."

Vinicius, ırkçılıkla ilgili konuşurken, gözyaşlarına hakim olamadı.

Kaynak: AA