Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), raporlarına göre, yaz değerlerine çıkan sıcaklıkların 5 derece düşmesi bekleniyor. Marmara'da poyraz kuvvetli ve soğuk esip üşetecek.

Cumartesi ise tüm yurtta yağış hakim iken Türkiye'ye Arabistan ve Afrika'dan yeniden çöl tozu geliyor. Uzmanlar, toz taşınımının özellikle cuma günü yoğunlaşacağına dikkat çekti.

Neler oluyor? Bilim insanlarının aracına çarpıp durdurmak istediler! Neler oluyor? Bilim insanlarının aracına çarpıp durdurmak istediler!

İşte Ankara, İzmir, İstanbul'da günlük hava tahmini;

Hava Toz

Türkiye'ye yeniden çöl tozu geliyor.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, bugünden itibaren Arabistan ve Kuzey Afrika üzerinden Türkiye'ye toz taşınımı geleceğini açıkladı.

Toz taşınımının özellikle cuma günü etkisini arttıracağını vurgulayan Prof. Dr. Yaşar, "Bize, Batı Anadolu'ya çöl tozları Sahra Çölü'nden gelir. Güneydoğu Anadolu’ya ise Arabistan'dan gelir. Güneydoğu'da başta Çukurova olmak üzere verimli toprakların nedeni de Arabistan'dan gelen toz. Cuma günü Türkiye'yi kaplayacak." dedi.

Hava Iç Anadolu-1

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM),  günlük hava tahmini raporunu yayımladı.

Beş büyük kentte hava güneşli, rüzgarlar hafif. İstanbul'da bugünden itibaren poyraz kuvvetli ve soğuk esecek.

Bursa'da bugün yağmur geçişleri var. İstanbul 21, Ankara 25, İzmir 27, Bursa 23, Antalya 24 derece.

Hava 8

Marmara'da rüzgar bir gün daha hafif esecek, sonraki günlerde ise poyraz kuvvetlenecek. Perşembe Balıkesir-Çanakkale civarında, cuma bölge genelinde yağmur var. Edirne ve Balıkesir 23, Çanakkale 22 derece.

Hava Doğu Anadolu

İç Anadolu güneşli, hava sakin, Eskişehir 24, Konya 24, Kayseri 22, Sivas 22derece. Gece sıcaklıkları da arttı, sabahlar daha ılık başlıyor. Perşembe ve cuma en sıcak günler.

Hava Ege-1

Ege'de çarşamba bölge genelinde rüzgar hafif ve hava açık, perşembe Manisa-Denizli kesiminde yağmur geçişleri görülebilecek, Manisa 28, Muğla 26, Denizli 30, Bodrum 28 derece.

Hava Ege-2

Akdeniz'de iki gün daha hava güneşli, perşembe lodosla daha nemli olacak. Adana 30, Hatay 28, Isparta 24 derece. Cuma bölgeye yeniden yağmur geliyor.

Hava 3-2

Karadeniz'in genelinde hava açık, Batı Karadeniz daha ılık.

Bolu 25, Zonguldak 22, Trabzon 19, Samsun 19 derece. Perşembe Bolu-Kastamonu arasında yağış geçişleri olacak.

Hava Yağmur 2

Güneydoğu'da Gaziantep civarı güneşli, Mardin kesimi ise yağmurlu. Gaziantep 28, Diyarbakır 26derece.

Doğu Anadolu'da Erzurum, Van, Hakkari boyunca yağış hafif şekilde devam edecek. Malatya civarı parçalı bulutlu. Erzurum 18, Malatya 23 derece. 

Hava 9 Mayıs
9 MAYIS

Hava 10 Mayıs
10 MAYIS

Hava 11 Mayıs
11 MAYIS

Hava 12 Mayıs
12 MAYIS

Kaynak: HABER MERKEZİ