Bilim insanları, arama kurtarma görevlerinde kullanılmak üzere uzaktan kontrol edilebilen yarı robot hamam böcekleri geliştirdi. Bu yenilikçi robotlar, zorlu arazi koşullarında etkili bir şekilde hareket edebilme potansiyeline sahip.

Spotify ABD'de milyonlarca dolarlık telif davasıyla karşı karşıya Spotify ABD'de milyonlarca dolarlık telif davasıyla karşı karşıya

Arama Kurtarma Operasyonlarında Hamam Böcekleri

Bilim insanları, hamam böceklerinin zorlu arazi koşullarında arama kurtarma görevleri için ideal olabileceğini savunuyor. Bu böcekler küçük, dayanıklı ve dar alanlarda ilerlemeye yetenekli.

Yarı Robot Hamam Böcekleri Nasıl Çalışıyor?

Bilim insanları, gerçek hamam böceklerinin sırtlarına bilgisayar ve pil içeren "sırt çantaları" takarak onları uzaktan kontrol edilebilen robotlara dönüştürdüler. Bu sırt çantaları sayesinde böceklere komutlar verilebiliyor ve hareketleri kontrol edilebiliyor.

Hamam Böceği Robot1

Hamam Böcekleri Sürüsü Nasıl Kontrol Ediliyor?

Elektrotlar ile böceklerin her iki tarafındaki duyu organlarına komutlar veriliyor. Elektrotlar sol veya sağ bölgeye akım uyguladığında hamam böcekleri o yöne doğru dönüyor.

Arama Kurtarma Operasyonlarında Kullanım Alanları

Yarı robot hamam böceği sürülerinin çok sayıda alanı araştırmak, yerleşik sensörlerden çevresel ölçümler almak veya doğal bir felaketin ardından enkaz altında kalan insanları aramak için kullanılabilir.

Bilgisayar böceklerin hareket edeceği yönü belirlese de uzuvlarının hareketi ve dolayısıyla engellerin üzerinden veya etrafından tırmanma yetenekleri hamam böceklerinin kendileri tarafından gerçekleştiriliyor.

Hamam Böcekleri Kendi Aralarında Nasıl İletişim Kuruyor?

Testte, bir hamam böceği yanlışlıkla sırtüstü yuvarlandığında, yakındaki böcekler onu düzeltmek için birlikte çalıştı. Bilim insanları, bunun bilgisayar tarafından yönlendirilen bir davranış değil, içsel bir davranış olduğunu söylüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ