Uzay1

Türkiye’nin ilk uzay yolculuğunun canlı olarak izlenebilmesi için Taksim Meydanı’nda planetaryum kuruldu. Fırlatmaya kısa bir süre kala planetaryumdaki hazırlıkların devam ettiği görüldü.

ABD'de uzay eğitimi gördü

Aylarca ABD'de amerikalı ekiple birlikte eğitim alan Türk astronot Albay Alper Gezeravcı uçuş öncesi son derece sakin olduğunu ve bu görevin sorumluluğunu layıkıyla yerine getireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 9 Şubat 2021’de açıklanan Milli Uzay Programı’nı ve bir Türk vatandaşının uzaya gönderilmesi için başlatılan projede sona gelindi.

Yarın gece Uzay'a gidecek ilk Türk astronot

Türkiye’nin ilk Türk astronotu Albay Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatıyla birlikte 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece Türkiye saati ile 01.11’de gerçekleşmesi planlanan fırlatmayla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) hareket edecek. Nefeslerin tutulacağı fırlatma töreni birçok kentin meydanından takip edilebilecek.

Tokat'ta orman yangını kontrol altına alındı Tokat'ta orman yangını kontrol altına alındı

Taksim Meydanı tarihi geceye hazırlanıyor

Törenin canlı olarak izlenebileceği yerlerden biri de Taksim Meydanı olarak belirlendi. Meydandaki bu alana bir planetaryum kuruldu ve içine de dev ekranlar yerleştirildi. Fırlatmaya kısa bir süre kala planetaryumdaki hazırlıkların devam ettiği görüldü.

Kaynak: İHA