Yunanistan Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis, Atina'nın S-300 hava sistemlerini Kiev'e devretmeyi planlamadığını ve bunun için ulusal savunmanın riske atılmayacağını söyledi.

Atina merakla beklenen cevabı verdi

Türkiye'den AB'ye iltica oranı yüzde 82 arttı! Türkiye'den AB'ye iltica oranı yüzde 82 arttı!

Marinakis, bugün düzenlediği basın toplantısında Atina'nın elindeki Rus S-300 hava savunma sistemlerini Kiev'e devretme planları yapıp yapmadığına dair bir soru aldı.

"Özellikle ülkenin ulusal savunması, dış politikası ve yurtdışındaki çıkarları, yurtdışındaki imajımızla ilgili yalan haberlerin bir sınırı olması gerektiğini söylemem gerekiyor" sözleriyle tepki gösteren Marinakis, böyle bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığının altını çizdi.

Ülke savunmasını riske atamayız

Çıkan haberleri kesin bir dille yalanladığını belirten Marinakis, "Hükümet, hiçbir zaman savunma politikası kapsamında ülkenin savunmasını riske atma niyetinde olmadı. Dolayısıyla yazılanlar hiçbir durumda ve hiçbir anlamda geçerli değil" ifadelerini kullandı.

Daha önce Yunanistan'ın Ukrayna'ya Rus S-300 hava savunma sistemlerini devretmeye hazır olduğu yönündeki iddialar Yunan basınına yansımıştı.

Rusya Yunanistan'ın planlarını kışkırtıcı buldu

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Yunanistan'ın Ukrayna'ya Rus S-300 hava savunma sistemlerini sağlama planlarının 'kışkırtıcı' ve 'düşmanca' olduğunu vurgulamıştı.

Rusya ve Yunanistan hükümetleri arasında imzalanan 30 Ekim 1995 tarihli askeri-teknik işbirliği anlaşmasının ve 3 Aralık 2013 tarihli askeri amaçlı ürünlerin tedarikine ilişkin anlaşmanın hükümlerinin kaba şekilde ihlal edildiğini vurgulayan Zaharova, zira bu anlaşmaların Yunanistan'ın Rusya'dan bu çerçevede aldığı silahları Moskova'nın rızası olmadan üçüncü ülkelere vermesini kesin olarak yasakladığının altını çizmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ