Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınır belirleme çalışmaları kapsamında ilk sınır taşı yerleştirildi. İki ülkeden uzman grupların yaptığı yer ölçümlerin ardından koordinatların belirlenmesi ile Azerbaycan-Ermenistan sınırında ilk sınır taşı yerleştirildi.

İsrail Refah'ta yine katliam yaptı! 21 ölü İsrail Refah'ta yine katliam yaptı! 21 ölü

Sınır Belirleme Komisyonu Eş Başkanı Açıklama Yaptı

Azerbaycan-Ermenistan Sınır Belirleme Komisyonu Eş Başkanı, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev'in ofisinden yapılan açıklamada, “Bugün sınır bölgesinde jeodezik ölçümlere dayalı koordinatların belirlenmesi süreci başladı. İki ülkenin uzman grupları çalışmalarını sürdürüyor. Bu süreç, Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınır sorunlarının çözümüne ilişkin yapılan görüşmeler sonucunda, varılan anlaşmalar temelinde gerçekleştirildi” dedi.

19 Nisan'da Yapılan Görüşmede Önemli Adımlar Atılmıştı

İki ülke arasında 19 Nisan'da yapılan görüşmede sınırlandırma sürecinin ilk aşaması gerçekleştirilmiş, Ermenistan işgali altında bulunan 4 köyün Azerbaycan'a geri verilmesi ve sınır belirleme çalışmalarının sürdürülmesi konusunda ön anlaşma yapılmıştı.

Ön Anlaşmada Neler Var?

Buna göre, Bağanis, Voskepar, Kirants, Berkaber yerleşkeleri Ermenistan'da, Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan köyleri olan Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli Gızılhacılı ise Azerbaycan'a geri iade edilmesi ve sınırların bu güzergahtan geçmesi konusunda ön anlaşmaya varılmıştı.

Kaynak: İHA