Olay, Bakırköy Sosyete Pazarı’nda öğlen saatlerinde meydana geldi. İddiaya göre, 3 kadın bayram alışverişi için pazara gelen kişilerden hırsızlık yaptıkları sırada esnaf durumu fark etti ve kadınları yakaladı. Kadınlardan biri yanında bulunan biber gazını etrafa sıkarak ‘bomba var’ diye bağırdı.

Panik Anları

Pazara alışveriş için gelen Nuran Kayaca, “Koşturduk, ezilenler, kaçanlar. Çok üzüldük. İşin aslı ise hırsızlık olmuş” dedi. Panikle kendisini pazardan dışarıya atan kadın ise, “Alışveriş yapıyordu, bir anda kadın sesi geldi, çığlıklar. Birisi ‘bomba var’ dedi birisi ‘deprem oluyor’ dedi. Herkes öyle bir kaçtı ki inanamazsınız. Kadınlar düştü, çocuklar bağırıyor. Anneler çocuklarını arıyor. Önümde üç beş kişi üst üste devrildi. Çok korktuk. Biz olayın hırsızlık olayı olduğunu bilmiyorduk. Pazardan nereden çıkacağımızı bilemedik. Görevliler bir şey yok deyince, içeriye girdik” diye konuştu.

96 yaşındaki annesi istediği ekmeği almadığı için evi terk etti: 20 gündür kayıp 96 yaşındaki annesi istediği ekmeği almadığı için evi terk etti: 20 gündür kayıp

Esnafın Gözünden Durum

Pazar esnafı Selahattin Liva ise “Pazarda hırsızlık olmuş. 4-5 kadını esnaf yakalamış. Kadınlar ‘bomba var’ deyince millet kaçıyor. Biber gazı sıkmışlar. Panik yaratmışlar. Kendilerini kurtarmak için ‘bomba var’ dediler” diye konuştu.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul Valiliği de olayla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, "Bakırköy İlçemizde kurulan semt pazarında meydana gelen ve sosyal medya mecralarında "halk pazarında bomba paniği" şeklinde paylaşılan olayla ilgili yapılan çalışma sonucunda olayın, semt pazarında hırsızlık yaparken yakalanan zanlının "pazarda bomba var" şeklinde bağırması sonucu yaşandığı tespit edilmiştir. Kısa süreli yaşanan paniğin ardından ihbarın asılsız olduğu anlaşılmış ve semt pazarında ortam normale dönmüştür. Emniyet ekiplerimiz tarafından yakalanan hırsızlık zanlısının emniyetteki işlemleri devam etmektedir" denildi.

Kaynak: İHA