"Kim Milyoner Olmak İster" adlı yarışma programında, 5 milyon liralık soru ilk kez açıldı ve 19 yaşındaki yarışmacı Berk Göktaş'a yöneltilen soru sosyal medyada hızla gündem oldu.

Soru şu şekildeydi: "Bakara suresinde, kendilerine bıldırcın eti ve kudret helvası verilmesine rağmen İsrailoğullarının, 'biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız' diye isyan edip Hz. Musa'dan 'Rabb'ine dua et de versin' diyerek istedikleri arasında hangisi yoktur?" Göktaş, doğru cevabı vererek büyük ödül olan 5 milyon lirayı kazandı. Sorunun cevabı ise "bıldırcın eti" oldu.

ATV'de yayınlanan "Kim Milyoner Olmak İster" adlı yarışma programında, 19 yaşındaki Berk Göktaş, tarihe geçerek 5 milyon liralık soruyu ilk kez doğru cevaplayarak büyük bir başarı elde etti.

Berk Göktaş Haber Içi 1

İtalya Kupası finalinde Juventus'un rakibi Atalanta oldu İtalya Kupası finalinde Juventus'un rakibi Atalanta oldu

Son soru Bakara Suresi'nden geldi

Sunucu Kenan İmirzalıoğlu, Berk Göktaş'a "Bakara suresinde, kendilerine bıldırcın eti ve kudret helvası verilmesine rağmen İsrailoğullarının, 'biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız' diye isyan edip Hz. Musa'dan 'Rabb'ine dua et de versin' diyerek istedikleri arasında hangisi yoktur?" sorusunu yöneltti.

Şıklar arasında ise, "Mercimek, soğan, nohut ve sarımsak" yer aldı.

Soru ve cevabı kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

Berk Göktaş Haber Içi 2

Doğru cevap: Nohut!

Bakara suresinin 61'inci ayetinde 'sarımsak, mercimek ve soğan' yer alıyor. Buna göre; 5 milyonluk sorunun cevabı nohut.

Bakara suresinin 61'inci ayetinin tamamı ise şöyle: "Hani, “Ey Mûsâ! Biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız. O hâlde, bizim için Rabbine yalvar da, o bize yerden biten sebze, kabak, sarımsak, mercimek, soğan versin” demiştiniz. O da size, “İyi olanı düşük olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Öyle ise inin şehre! İstedikleriniz orada var” demişti. Böylece zillet ve yoksulluk onları kapladı. Onlar, Allah’ın gazabına uğradılar. Bunun sebebi, onların; Allah’ın âyetlerini inkâr ediyor, peygamberleri de haksız yere öldürüyor olmaları idi. Bütün bunların sebebi ise, isyan etmek ve aşırı gitmekte oluşlarıydı."

Berk Göktaş

Doğru şıkkı bulup büyük ödülü kaptı!

19 yaşındaki Göktaş, soruya doğru cevap vererek büyük ödülü kazandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ