Doğal gaz kombilerinin güvenliği ve çevre dostu olması büyük önem taşıyor. Bu nedenle, tüm Türkiye genelinde kombilerin muayene edilmesi ve düzenli bakımlarının yapılması kararı alındı.

Sıfır Emisyon Binaları Hedefi

"Sıfır Emisyon Binaları" girişimi kapsamında atılan bu adım, kömür ve elektrikle çalışan ısıtıcılara olan talebin azalması ve doğal gaz kullanımının yaygınlaşmasıyla bağlantılı olarak geldi.

Fosil Yakıt Kullanan Kombilere Teşvik Verilmeyecek

Ülkemiz enerji sektöründe çevre dostu birdönüşüm başlıyor. Türkiye, 1 Ocak 2025 tarihi itibarıyla fosil yakıt kullanan kombilere teşvik verilmeyeceğini ve doğal gaz kombilerinin kademeli olarak sökülmesi planlandığını duyurdu.

Türkiye'nin vergi rekortmenleri her yıl ağustos sonuna kadar açıklanacak Türkiye'nin vergi rekortmenleri her yıl ağustos sonuna kadar açıklanacak

AB Normlarına Uyum

Bu karar, Türkiye'nin AB normlarına ve çevresel standartlara uyum sağlama çabasının bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Karbon Salınımını Azaltma Hedefi

Doğal gaz kombilerinin sökülmesi, enerji tüketiminde daha temiz ve yeşil bir alternatifin benimsenmesini hedefleyerek, karbon salınımını azaltmaya yönelik bir stratejinin parçası olacak.

Peki Alternatif Ne Olacak?

Doğal gaz kombilerinin sökülmesi sonrası hangi ısıtma sistemlerinin kullanılacağı merak konusu. Henüz bu konuda net bir açıklama yapılmadı.

Süreç Nasıl İşleyecek?

1 Ocak 2025'ten itibaren hangi kombilerin söküleceği ve hangi kriterlere göre sökme işleminin yapılacağı da belirsizliğini koruyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ