Milli ara sonrası gerçekleşen Süper Lig'in 13. haftasındaki Fenerbahçe ve Fatih Karagümrük arasındaki karşılaşmada, sarı lacivertliler sahadan 2-1 galip ayrıldı. Ancak maçın hakemi Arda Kardeşler'in performansı spor kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Galatasaray yönetimi bu konuda acil bir toplantı düzenleme kararı aldı.

Fenerbahçe, bugün yaptığı açıklamada ezeli rakibinin algı oluşturmaya çalıştığını savunarak, Karagümrük maçının VAR kayıtlarının açıklanmasını talep etti.

Sarı lacivertliler ayrıca, Fatih Karagümrük'ün bu durumu kabul etmesi halinde maçı yeniden oynama konusunda açık olduklarını belirtti. Bu talepler, maçta yaşanan belirsizliklerin giderilmesi ve adil bir sürecin sağlanması amacını taşıyor.

Fenerbahçe, VavaCars Fatih Karagümrük maçında yaşanan bir pozisyonun gündemde oluşunu yakından takip ettiğini belirtti. Galatasaray Spor Kulübü'nün maçla ilgili aldığı tavrı "gülümseyerek" karşıladığını dile getirdi.

Kulüp, sezon başından itibaren çoğu kritik an ve neredeyse tüm gri pozisyonlarda aleyhlerine kararlar alındığını vurguladı. Özellikle maçın 33. dakikasında verilmeyen net bir penaltı pozisyonuna dikkat çekti ve bu durumun rakibin penaltı beklentisi üzerinden tüm maçın gündeme getirilmesini, yıllardır devam eden bir algı çalışması örneği olarak gördü.

Fenerbahçe, Galatasaray'ın taktiğiyle, takımına verilen zararları manipüle etmeye çalıştığına dikkat çekerek, bu duruma izin vermeyeceklerini belirtti. Ayrıca, Galatasaray'ın sürekli olarak kendilerine yönelik adımları görmezden gelerek algı oluşturmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

“Gerekirse yeniden oynamaya hazırız”

Kulüp, Türk futbolunda sıkça kullanılan "ofsaytımsı" ve benzeri durumlarla ilgili eleştirilerini de dile getirerek, VAR kayıtlarının açıklanmasını talep etti. Ayrıca, maçı tekrar oynama konusunda da hazır olduklarını ve bu konuda Fatih Karagümrük'ün onay vermesi halinde isteklerinin olduğunu kamuoyuna duyurdu.

Bununla birlikte, Fenerbahçe'nin verdiği bazı verilere de yer verildi. Özellikle beIN SPORTS'un TRIO programı verilerine göre Fenerbahçe'nin 5 kez, Galatasaray'ın ise sadece 1 kez lehine hakem kararı aldığı belirtildi. Ayrıca, sarı-kırmızı kart istatistikleri de paylaşılarak kulübün yaşadığı farklılıklara vurgu yapıldı.

Fenerbahçe'nin açıklaması

"Futbol Takımımızın Süper Ligin 13. haftasında VavaCars Fatih Karagümrük ile oynadığı maçta yaşanan bir pozisyona dair oluşan gündemi yakınen takip ediyoruz.

Karşılaşmada yaşanan kritik pozisyonlara dair spor kamuoyunun yorumlarına saygı duymakla birlikte Galatasaray Spor Kulübü’nün dün maçımıza dair aldığı pozisyonu ‘gülümseyerek’ izledik. 

Sezonun ilk haftasından itibaren hemen hemen tüm kritik anlarda ve gri pozisyonların neredeyse tamamında aleyhimize kararlar verildiği kamuoyunun malumudur.

Bu durum dün akşam oynanan VavaCars Fatih Karagümrük maçımızın 33. dakikasında da değişmemiş, penaltı verilmesi gereken pozisyonumuz serbest vuruş şeklinde değerlendirilmiştir.

Takımımız adına verilmeyen net bir penaltı pozisyonu es geçilmişken, sadece rakibimizin haklı penaltı beklentisi üzerinden tüm maçın kamuoyu gündemine getirilmesi yıllardır süregelen algı çalışmasına yeni bir örnektir.

Bu yolla, Fenerbahçe kayrılıyor manipülasyonu yapılması, takımımıza haftalardır verilen aleni zararları manipüle etmek demektir. 

Galatasaray Spor Kulübü’nün DNA’sından kaynaklanan bu gündemi kullanma refleksine, haftalardır Fenerbahçe aleyhine kendileri lehine atılan tüm adımları yok sayarak şark kurnazlığı ile algı yaratmasına izin vermeyeceğiz. 

Türk futbol literatürüne bir daha silinmemek üzere girmiş yegane sözcük olan “Ofsaytımsı”nın adresi olan, sistemdeki elleri vasıtasıyla her konuyu “kullanışlı hale” getiren, elimizde kanıtlı belgeli olaylar var diyerek kanal kanal gezen ama sonunda ortaya hiçbir şey koyamayan, sosyal medya ve medyadaki manipülasyonlarıyla gündem belirlemeye çalışan kulübün ikiyüzlülüğü ortadadır.

Tüm bu gerçeklerden hareketle;

Dokuz ‘9’ sezondur şampiyon olmamasına rağmen, geride kalan 9 sezonda ‘şampiyon yapılacak’ diye hakkında sayısız hurafe üretilmiş, yarıştan koparılmış, aleyhine kamuoyu oluşturulmuş, Fenerbahçe Futbol Takımı ve camiası olarak; bu sezonun ezberlediğiniz sezonlar gibi olmayacağını açıkça söylüyoruz.

Takımımızın oynadığı son maçtaki pozisyondan biri olan 52.dakikadaki penaltı pozisyonunun ve istenirse tüm maçın VAR kayıtlarının açıklanmasını bekliyoruz.

Sezon başından bu yana hemen hemen her hafta fahiş hatalara maruz kalan taraf olarak, rakiplerimiz de dâhil olmak üzere, tüm tartışmalı pozisyonların VAR kayıtlarının açıklanması konusunda yüreği yeten herkesi bu çağrıyı desteklemeye davet ediyoruz.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak; rakibimiz Vavacars Fatih Karagümrük Takımı’nın da onay vermesi halinde dün akşam oynadığımız müsabakayı yeniden oynamaya da hazır olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz. 

Fenerbahçe'de İrfan Can Kahveci şoku! Fenerbahçe'de İrfan Can Kahveci şoku!

Bununla birlikte bazı verileri de kamuoyunun takdirine sunarız. 

•       Süper Lig yayıncı kuruluş beIN SPORTs'ta yer alan TRIO programının verilerine göre 13 hafta itibariyle Fenerbahçe’nin 5 (beş) aleyhine, Galatasaray’ın 1 (bir) lehine hakem kararı verilmiştir.

(Penaltı, kırmızı kart ve gol kararları üzerinden hazırlanan verilerdir.)

•       Ayrıca ilk 13 haftalık lig yarışına ilişkin sarı kart kırmızı kart verileri de aşağıdaki şekildedir."

Kaynak: HABER MERKEZİ