Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temasları ve MİT Müsteşarı İbrahim Kalın’ın girişimiyle Gazze'deki Taylandlı esirler serbest bırakıldı.

Hamas'tan Erdoğan sözleri

İsrail ile Filistinli direniş hareketi Hamas arasındaki esir takası anlaşması sırasında Türkiye'nin etkisi gözler önüne serildi. Hamas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çabalarına vurgu yapılarak;

Biden Mısır Cumhurbaşkanı ve Katar Emiri ile telefonda görüştü Biden Mısır Cumhurbaşkanı ve Katar Emiri ile telefonda görüştü

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çabalarına yanıt olarak Gazze'deki Tayland uyruklu tutukluların serbest bırakılmasını tamamlıyoruz" açıklamasında bulundu.

takas hamas

Krizin eşiğinden dönüldü

Esir takasında yaşanan kriz, İsrail'in yardım tırlarına izin vermemesi nedeniyle bir süre ertelendi. Ancak Katar'ın arabuluculuğuyla yapılan görüşmeler sonucu anlaşma yeniden yürürlüğe girdi.

Hamas'ın askeri kanadı, 13 İsrailli ile 4 Taylandlı esiri Kızılhaç yetkililerine teslim etti. Bu hamleye karşılık olarak Hamas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çabalarını vurgulayan bir açıklama yaptı.

Kaynak: HABER MERKEZİ