Para piyasaları uzmanı İslam Memiş, İran'ın Suriye'nin başkenti Şam'daki büyükelçilik yerleşkesine düzenlenen saldırının ardından İsrail-İran hattında artan gerilimle birlikte ons altın ve gram altının savaş ihtimaline göre fiyatlanmaya başladığını ifade etti. Memiş, "Birikimlerinize sahip çıkın, işler iyi bir yöne gitmiyor!" diyerek gram altın ve ons altın için tahminlerde bulundu.

İsrail'in İran'ı hedef alması ya da fiziksel bir çatışma yaşanmaması durumunda iki farklı senaryoyu ele alan İslam Memiş, her iki olasılık için de gram altın ve ons altının izleyeceği yolu rakamlarla açıkladı.

Altın 8 ayın en büyük haftalık kaybını vermeye hazırlanıyor: Fiyatlar neden dip seviyesini gördü? Altın 8 ayın en büyük haftalık kaybını vermeye hazırlanıyor: Fiyatlar neden dip seviyesini gördü?

Memiş, yaptığı değerlendirmede, söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığını vurgulayarak, kişisel YouTube kanalında şu ifadeleri kullandı: "Savaşırız derler savaşmazlar, savaşmayız derler savaşırlar. Dış politika at yarışı oynamaya benzemez. Böyle ortamlarda malına sahip çıkıp bir kenarda oturacaksın."

Oynayanı bu ortamda tam oynatırlar. Jeopolitik gerilimlerde direnç ve destek seviyesi olmaz. Açıklamalar yön belirler.

Bu ortamda yükseliş ya da düşüş fiyatlanmaz. Kontrollü bir çatışma olacak mı, olmayacak mı fiyatlanır. Çatışma başlarsa 3 bin dolar, iptal olursa 2 bin 200 dolar.

İran-İsrail gerilimi olsa da olmada bu yıl ki hedefimiz belli. 3.000-3.500 lira aralığı gram altın, 32-34 lira aralığı gram gümüş.

Ons altında 2.350 dolar üzeri panik yapmayın dedim. Şu an 2.337 dolar korkan varsa alsın.

Birikimlerinize sahip çıkın, işler iyi bir yere gitmiyor! Sonuç itibariyle bugün ons altın 100 dolar, gram altın 140 lira geriledi. Artık top sizde.

Editör: Mehmet Köşker