Aksaray-Konya Karayolu'nda jandarma ekiplerinin "dur" ihtarına uymayarak kaçan bir kadın sürücü, bölgede jandarma ve emniyet birimlerini alarma geçirdi. Yaklaşık 53 kilometre süren kovalamaca sonucunda, kadın sürücü E-90 Karayolu'nda yakalandı.

Olayın ardından yapılan kontrollerde, kadın sürücünün alkollü olduğu tespit edildi. Ancak alkolmetreye üfleme konusunda direnen sürücü, polis ekiplerinin 3 farklı alkolmetreyi değiştirmesiyle ikna edildi. Sonunda, sürücü 44. denemede alkollü olduğunu kanıtladı ve alkollü olduğu belirlenen sürücünün promil değeri 0.97 olarak ölçüldü.

Yetkililer, alkollü araç kullanımına karşı sıkı denetimlerin devam edeceğini belirterek, sürücünün ehliyetine el konulduğunu ve gerekli cezanın uygulandığını bildirdi.

Aksaray-Konya Karayolu'nda, Eşmekaya Kavşağı'nda gerçekleşen olay büyük bir hareketliliğe sebep oldu. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, rutin yol kontrolü sırasında şüphelendikleri bir kadın sürücüye, plakası 68 AAN 849 olan aracıyla "dur" ihtarında bulundular. Ancak sürücü, bu ihtara uymayarak hızla kontrol noktasından kaçtı.

Ermenistan’da sel felaketi: 4 ölü Ermenistan’da sel felaketi: 4 ölü

Kadın sürücünün Aksaray istikametine doğru kaçması üzerine, jandarma ve emniyet birimleri hızla harekete geçti. Ekipler, hem karayolu üzerinde hem de kaçan aracın gittiği yöne doğru önlem alarak bölgeyi abluka altına aldılar. Kısa süreli bir kovalamaca yaşanan olayda, kadın sürücü yaklaşık 53 kilometre kaçtıktan sonra şehir merkezine giriş yaptı, ancak polis ekiplerinin "dur" ihtarına uymadı.

Ekipler, kadın sürücünün güvenliği ve kaza riskini minimize etmek adına dikkatli bir şekilde takip ettiler. Sonunda, Tacin Mahallesi'nde E-90 Karayolu üzerinde kadın sürücü yakalandı.

44. kez üfledi!

Durdurulduktan sonra araçtan indirilen ve isminin Gülten Nas Y. (49) olduğu belirlenen kadın sürücü rahat tavır ve hareketleriyle dikkat çekti. Ehliyet ve ruhsat kontrolünden geçirilen kadın sürücüye alkol kontrolü yapmak isteyen polis memurlarının üfleme eğitimi ile imtihanı burada başladı.

Alkol kontrolünden geçirilmek istenen kadına polis memurlarınca alkolmetre üfletilmek istendi. Alkolmetreyi üflemeye çalışan kadın üflermiş gibi yapıp üflemekten çekinirken, polis memurları kadına adeta üfleme eğitimi verdi. Bir polis memuru ağzıyla kadına üflemeyi gösterirken, bir değir polis memuru da elindeki üfleme çubuğunun poşetiyle üflemeyi anlattı. Eğitimin ardından polis memurlarının üfletme imtihanı başladı.

Kadına defalarca alkolmetreyi üfletmeye çalışan polis memurları kadının üflemeyip üflüyormuş gibi göstermesiyle büyük bir sınav verdi. Alkolmetreye de güvenmeyen kadın sürücüye 3 farklı alkolmetre üfletildi. Zaman zaman su içen ve dinlenmeye geçen kadın sürücü 1 saat boyunca polis memurlarına ecel teri döktürdü.

43 kez alkolmetreyi üflemeyerek kandırmaya çalışan kadın sürücü 44. üflemesinde pes ederek normal bir şekilde üfledi. Üflemenin ardından kadının 0.97 promil alkollü olduğu belirlendi. Polis ve kadın arasındaki yaşanan ilginç diyaloglar ise anbean kameralara yansıdı.

Alkollü araç kullanmaktan 6 bin 439 TL para cezası kesilen kadın sürücünün ehliyetine de 6 ay süreyle el konuldu. Araç ise olay yerine çağırılan bir yakınına teslim edildi. 

Kaynak: İHA