Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, dönüşümde “rezerv alan” tartışması hakkında vatandaşların gönlünü rahatlatacak açıklamayı yaptı. Bakan Özhaseki, “Rezerv alanı dediğimiz yerler boş alanlar veya kamu alanları olacak. Mevcut yasadaki yeni yerleşim alanı tabirinde yerleşim alanları rezerv alanı sayılmayacak. Kimsenin mülkiyet hakkına zelal gelmez” dedi.

Malatya'da 4,4 büyüklüğünde deprem meydan geldi! Malatya'da 4,4 büyüklüğünde deprem meydan geldi!

Depremden etkilenen 14 milyon insan

Bakan Özhaseki, depremden etkilenen 14 milyon insanın durumunu anlattı. “Bir deprem değil iki depremi yaşadık ikisinin uzunluğu 3 dakika kadar sürdü. O zaman hasar daha da ağır oldu. 680 bin kadar konut, 170 bin kadar da iş yeri gibi yerler ağır hasarlı, yıkılmasını bekliyor. Devlet olarak biz bu zararları tazmin etmek zorundayız. Depremlerden 14 milyon insan etkilendi. 18 tane ilde hasar var” dedi.

850 bin konut ve iş yeri yenilenecek

Bakan Özhaseki, deprem sonrası yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi verdi. “850 bin konut ve iş yeri dediğiniz zaman Anadolu’da orta ölçekli 5 tane şehir demektir. Bin yıllık Anadolu medeniyetimizde karşımıza gelebilecek en büyük belaydı bu. Bütün millet ayaklandı, herkes yardım etti” dedi. Bakan Özhaseki, depremzedelerin mağduriyetlerinin giderilmesi için devletin tüm imkanlarını seferber ettiğini söyledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ