Milli İstihbarat Teşkilatı, terör örgütü PKK/YPG'nin sözde Aynularab (Kobani) sorumlusu Mutlu Kacar'ı Suriye'de düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirdi.

Saldırının talimatını vermiş!

Operasyon, PKK/YPG'nin Suriye/Ayn El Arab sorumlularından olan Kacar'ın, Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi'nde görev yapan güvenlik güçlerine yönelik 24 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleşen terör saldırısının talimatını verdiği belirlenmesi üzerine gerçekleştirildi.

pkk haber içi

Bu saldırı sonucunda Astsubay Çavuş Fatih Güney ve Onbaşı Emrah Arslan şehit olmuştu.

1997'de örgüte katıldı

Etkisiz hale getirilen sözde sorumlu Mutlu Kacar  terör örgütüne 1997 yılında katılarak silahlı faaliyetlere başladı, 2009 yılında Irak'ın Haftanin bölgesinde atkif olarak çatışmalara katılıp elinden ve gözünden yaralandı.

pkk 2-7

Kacar, ardından sırasıyla 2013 yılında Irak'ın Mahmur Rüstem Cudi Kampı'nda, 2015 yılında Suriye'nin Tel Rıfat bölgesinde, 2020 yılında PKK/YPG'nin Tel Rıfat'taki yerel güçlerinin sorumlusu olarak faaliyet gösterdi.

Çanakkale açıklarında 14’ü çocuk 31 kaçak göçmen yakalandı Çanakkale açıklarında 14’ü çocuk 31 kaçak göçmen yakalandı

2022 yılında Suriye'nin Derik bölgesine, 2023 yılında ise PKK/YPG'nin sözde Aynularab sorumlusu olarak görev yaptı. Kacar'ın hakkında Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Terör Amaçlı Örgüte Üye Olma" suçundan dosyası bulunuyor.

pkk 3-6

MİT düğmeye bastı

Suriye'deki MİT'in saha elemanlarının çalışmaları sonrası yeri tespit edilen Mutlu Kacar için düğmeye basıldı. Güvenlik birimlerinin en doğru zamanı seçerek gerçekleştirdiği operasyonda PKK'nın sözde sorumlusu etkisiz hale getirildi.

Kaynak: İHA