MEHMET POYRAZ/ittifakgazetesi.com

Dünya'nın sonu yaklaştığında gerçekleşeceği ileri sürülen büyük kıyamet savaşına “Armageddon” deniliyor. Armageddon kavramı kimi zaman ortaya atılırken buna inanan dünya genelinde ciddi oranda insan sayısı mevcut. Armageddon’un ne zaman ve nasıl gerçekleşeceği bilinmez fakat Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov yaptığı açıklamada uranyum üzerinden Ukrayna bölgesini Armageddon’a benzetmesi dikkat çekti.

OECD: İsrail, iklim hedeflerine ulaşmak için "doğru bir yol" izlemiyor OECD: İsrail, iklim hedeflerine ulaşmak için "doğru bir yol" izlemiyor

Sputnik’te yer alan “Rusya'nın ABD Büyükelçisi: Ukrayna’ya seyreltilmiş uranyum teslimi Armageddon'u yaklaştırıyor” başlıklı haberde Rus Büyükelçi Anatoliy Antonov’un Kiev'e seyreltilmiş uranyum bileşenli mühimmat tesliminin, nükleer Armageddon’un giderek daha net bir şekilde ortaya koyduğunun söylediğine yer verildi.

Özellikle Ukrayna’yı işgal etme sebebini tarihi geçmişe dayandıran Rusya’nın ABD Büyükelçisi’nin dünyayı tedirgin edecek sözlerin yer aldığı söz konusu haberde şu ifadeler yer aldı:

“Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, Kiev'e seyreltilmiş uranyum bileşenli mühimmat sağlamaya karar veren ABD liderliğindeki Batılı ülkelerin dünyayı geri dönülmez bir şekilde, nükleer Armageddon’un giderek daha net bir şekilde belirdiği tehlikeli bir çizgiye getirdiğini konusunda uyardı.

Beyaz Saray yetkililerinin seyreltilmiş uranyum bileşenli mühimmatın onlarca yıldır kullanılan olağan silah olduğu ve yüksek tehlike arz etmediği şeklindeki açıklamaları yorumlayan Antonov, “Görünüşe göre Washington liderliğindeki ‘aydınlanmış’ Batı, geri dönülmez bir şekilde insanlığı, ötesinde nükleer Armageddon’un giderek daha net bir şekilde belirdiği tehlikeli bir çizgiye getirmeye karar verdi” diye konuştu.

Antonov, “Bu tür zırvalıklar ile ilgili yorum yapmak gerçekten çok zor. Amerikalı yetkililer sorumsuz açıklamalarıyla bir dip daha delmiş oldu. Ukrayna’ya sürekli olarak sivillerin, yerleşim alanlarının, okulların, hastanelerin, anaokullarının yok edildiği ölümcül silahlar akıyor” dedi.

Bu tür mühimmatların kullanılmasının olumsuz sonuçlarının ‘Batılı gazeteciler tarafından birçok kez teyit edildiğine’ dikkat çeken Antonov, söz konusu mühimmatın son derece zehirli ve kansere neden olabilen radyoaktif toz oluşturduğunun altını çizdi.”

Aynı haberde Rus Büyükelçi şu sözlere de yer verdi: “Amerikalılar bunu çok iyi biliyorlar, zira bu silahları daha önce Irak'ta ve Yugoslavya'da kullanmışlardı. Mühimmata maruz kalanlar ölümcül rahatsızlıklardan muztaripti, çocukları ise doğum kusurları ile dünyaya gelmişti.” İTTİFAK