Rusya Ukrayna’yı erken saatlerde hedef aldı. Başkent Kiev’de birçok noktaya 40’dan fazla füzeyle düzenlenen saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti, 31 kişi de yaralandı. Başkente bağlı Darnytskyi, Desnianskyi, Sviatoshynskyi, Holosiivskyi, Dniprovskyi, Solomianskyi, Darnytskyi ve Shevchenkivskyi bölgelerinde binalar ve araçlar büyük hasar gördü.

“Okhmatdyt bir Rus saldırısında hasar gördü”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus güçlerinin Okhmatdyt Çocuk Hastanesi’ni vurduğunu açıklarken, “Kiev’deki Okhmatdyt Çocuk Hastanesi sadece Ukrayna’nın değil Avrupa’nın da en önemli hastanelerinden biri. Hastane binlerce çocuğu kurtardı ve sağlığına kavuşturdu. Şimdi bir Rus saldırısında hasar gördü, insanlar enkaz altında, yaralı ve ölülerin kesin sayısı şu anda bilinmiyor” dedi.

Enkazı kaldırmak için doktorların ve bölge sakinlerinin çalıştığını aktaran Zelenskiy, “Rusya çocuklara ve insanlığa karşı işlediği tüm suçların cevabını tam olarak vermek zorunda. Artık dünyanın buna sessiz kalmaması, Rusya’nın ne olduğunu, ne yaptığını herkesin görmesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

Rüşvet ve yolsuzluktan yargılanan ABD'li Senatör Menendez suçlu bulundu Rüşvet ve yolsuzluktan yargılanan ABD'li Senatör Menendez suçlu bulundu

“Bu bombardıman sivilleri hedef aldı”

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, hava savunma sistemleri tarafından düşürülen mermilerin parçalarının başkentin 2 merkezi bölgesine düştüğünü bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak ise, “Bu bombardıman sivilleri hedef aldı, altyapıyı vurdu. Tüm dünya bugün terörün sonuçlarını ve sadece güçle karşılık verilmesi gerektiğini görmeli” dedi.

EN AZ 20 ÖLÜ 70 KAYIP!

Yerel kaynaklara göre Kiev, Dnipro, Kryvyi Rih, Sloviansk, Pokrovsk ve Kramatorsk saldırıya uğradı. 20'den fazla kişinin öldüğü ve yaklaşık 70 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna'ya çeşitli tiplerde yaklaşık 40 füze fırlatıldığını söyledi.

Telegram kanalları, füzelerin saat 10.00 civarında Ukrayna hava sahasına girdiğini bildirdi. Ayrıca Kinjal balistik füzelerinin fırlatıldığı tespit edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ-AA