AK Parti’nin Adana Büyükşehir adayı Fatih Kocaispir mi? AK Parti’nin Adana Büyükşehir adayı Fatih Kocaispir mi?


Yapay zekanın küresel istihdama olumsuz etkileri tartışılırken, NTV’nin haberine göre, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, ABD basınına heyecan verici öngörülerde bulundu.

20. YÜZYILDA YAŞANAN ENDİŞELERE BENZETTİ

Gates, Yapay zeka korkularını 20. yüzyılda gelişen teknolojiye karşı oluşan endişelere benzetti.
1900'lü yılların başında dünya nüfusunun büyük bölümünün tarımla uğraştığını, ve gelişen teknolojinin o dönemde de endişeye yol açtığını hatırlattı.

Ünlü mankenden ajansa dava: "Hey corç versene borç" klibi delil oldu Ünlü mankenden ajansa dava: "Hey corç versene borç" klibi delil oldu

"YENİ İSTİHDAM OLANAKLARI ORTAYA ÇIKACAK"

20. yüzyılın başları için Gates, "Birçok yeni iş kolu ortaya çıktı ve tarım dönemine göre insanlık olarak çok daha iyi durumda olduğumuz tartışılmaz" ifadelerini kullandı. Ayrıca yapay zeka nedeniyle yok olan işlerin yerine, yeni istihdam olanaklarının ortaya çıkacağını da söyledi. 
Yapay zekanın "eğitim vermek, kod yazımına yardım etmek ve teknik destek sağlama" gibi birçok özelliği bulunduğunu kaydeden Gates, yapay zekayı eğitim ve tıp alanlarına entegrasyonunun büyük fayda sağlayacağını vurguladı. İnternet üzerinden çalışan teknolojinin yeni donanım gereksinimi bulunmadığına dikkat çekti.

KÜRESEL İSTİHDAM UYARISI

Yapay zeka sebebiyle milyonlarca kişinin işinden olacağı tahmin ediliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), son olarak küresel istihdamın yüzde 40'ının yapay zekadan olumsuz etkilenebileceği uyarısı yapmıştı. Bu arada Bill Gates geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada ise 5 yıl sonra herkesin yapay zekalı kişisel asistanı olacağını söylemiş ancak "Yapay zeka şimdilik çok aptal” demişti

Kaynak: HABER MERKEZİ