728Xauto (5)

İzmir’in Bayındır ilçesindeki mahalle sakinleri, bahar mevsiminde dağlara çıkarak pamuk otu, kurt otu, solucan otu, kuşdili otu, şemsiye otu, altın otu, sevgi otu, bulgur otu, kılçık otu, papatya, pampas otu, buğday, yulaf, kuş otu, keten ve lavanta gibi 30’dan fazla bitki türünü topluyor. Aynı zamanda doğal olarak bulamadıkları otları da kendi bahçelerinde yetiştiriyorlar. Bu bitkiler, evlerin önünde dezenfekte edilerek kurutuluyor ve yaprakları ile tohumları dökülmemesi için bazı işlemlerden geçirilerek rengarenk boyanıyor. Özellikle iç mekan tasarımında aksesuar malzemesi olarak yoğun talep gören bu ürünler, paketlenerek sipariş alan alıcılara gönderiliyor.

728Xauto (6)

Bu sektör, geçmişte bir hobi olarak başlamış olsa da talebin artmasıyla yöre sakinlerinin ana geçim kaynağı haline gelmiş durumda. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda çiçekçi dükkanı işlettiği dönemde aldığı siparişlerle bu işi köyüne getiren ve 30 yılda bir sektör haline gelmesinde önemli payı bulunan Rehber Şevik, yeni sezonun heyecanını yaşıyor. Doğanın yeşermesiyle birlikte tüm köylüler bitki toplamaya çıkıyor ve tohumların ekilmesiyle üretilen bitkiler de bahçelerden hasat ediliyor. Boyama işini yapanlar, diğer köylülerden bu bitkileri satın alıyor.

120 Yıllık aile mesleği: Türkiye’de son 4 usta kaldı! dünyanın her yerinden talep yağıyor 120 Yıllık aile mesleği: Türkiye’de son 4 usta kaldı! dünyanın her yerinden talep yağıyor

1080Xauto (3)

Şevik, 1995 yılında başladıkları bu işin giderek büyüdüğünü ifade ederek, “Köyde ek gelir değil, ana iş oldu artık. Herkesin beklediği bir iş konumuna geldi. Köyün yüzde 100’ü bu işi yapıyor diyebilirim. Köydeki evleri gezseniz bazı kadınların evlerindeki saksılarına bile sardunya yerine bizim bu çiçekleri diktiklerini görebilirsiniz.” diye konuştu.

Hollandalı firmalarla birebir temas kurmak istediklerini dile getiren Şevik, "Sıkıntıları aşsak belki çok daha iyi yerlere geleceğiz. Zaman içerisinde Hollanda'nın tedarik merkezi haline gelebiliriz. Burada doğada yetişmeyen ürün yok. Hollanda'nın yetiştirdiği ürünleri biz burada doğadan topluyoruz. Biz AR-GE çalışmalarıyla birlikte bu ürünleri kontrollü yetiştirebiliriz." diye konuştu

Kaynak: HABER MERKEZİ