Dünya, son yılların en güçlü jeomanyetik fırtınasıyla karşı karşıya. Özellikle Kuzey Amerika'yı etkisi altına alan bu fırtına, Türkiye dahil olmak üzere kutup ışıklarının izlenmesine olanak sağlayabilir. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin yayınladığı bildiriye göre, bu fırtınanın elektronik cihazlarda problemlere neden olma ihtimali oldukça yüksek.

Trthaber'in haberine göre; Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), Güneş'te yaşanan patlama hakkında bir bildiri yayınladı. Bildiride, jeomanyetik fırtınanın elektronik araçlarda problemlere yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

Bilim insanları Alzheimer'ı erken tespit edebilen yapay zeka geliştirdi Bilim insanları Alzheimer'ı erken tespit edebilen yapay zeka geliştirdi

Ayrıca, GPS'lerde sıkıntı çıkabileceği de eklenen bilgiler arasında yer aldı. Bu tür fırtınalar genellikle Dünya'ya Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların atmosferle etkileşime girmesi sonucu oluşur ve manyetik fırtınaları tetikleyebilir.

Dünya'nın 20 katı büyüklüğünde bir lekeden gelen fırtına, Güneş'te meydana gelen bir alevlenmenin ardından doğrudan Dünya'ya yönelik devasa bir parçacık akışı şeklinde gerçekleşti.

Bu kadar güçlüsü beklenmiyordu!

Jeomanyetik fırtınaları takip eden bilim insanları, bu olayın ardından gezegeni bir Güneş fırtınasının vurabileceğini öngörmüştü. Ancak bu denli güçlü bir fırtınayla karşılaşılacağı tahmin edilemedi. Yapılan analizler, fırtınanın aslında son 6 yılın en güçlü örneği olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, Güneş'in Aralık 2019'da başlayan son evresinde üretilen en güçlü fırtına niteliğinde olduğu belirtiliyor. Bu leke, daha önce de saatte yaklaşık 2.1 milyon saat hızla hareket eden bir dizi Güneş fırtınası oluşturmuştu.

Key Mesaj

Güneş'in fırtına döngüsü

Yıldız her 11 yılda bir, sakin veya fırtınalı geçen bir döngüsünü tamamlıyor ve yenisini başlatıyor.

Güneş'in 2019'da 25. döngüsüne girdiği biliniyor.

Gökbilimciler, Güneş'teki patlamaların birkaç yıl içinde giderek artacağını ve zirve noktasına ulaşacağını belirtiyor. Çünkü Güneş, şu anda hareketli bir evrede bulunuyor.

Güneş fırtınası nedir?

Güneş'teki patlamaların uzaya büyük kütleli plazmalar savurmasına taçküre kütle atımı (CME) adı veriliyor. Bu plazmalar, Güneş'ten yayılan yüklü parçacıkların uzaya fırlatılmasıyla oluşuyor. Dünya'nın manyetik alanıyla etkileşime giren bu plazmalar, manyosferde geçici bozulmalara neden olabiliyor. Bu durumda ortaya çıkan etkiler Güneş fırtınası olarak adlandırılıyor.

CME’ler genellikle çevrelerine göre nispeten soğuk olduğu için karanlık görünen Güneş lekelerinde ortaya çıkıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ