İbn-i Sina tarafından asırlar öncesinden besinlerle ilgili reçete yazıldı. Ünlü hekim tarafından yazılan ilaçsız reçete, günümüzde de tavsiye edilebiliyor.

Tıbbın babası olarak dünya çapında tanınan İbn-i Sina, yüzlerce yıl öncesinden aldığı notlarla günümüzde yaşanan sağlık sorunlarına deva oluyor.

Kimyon 16

İŞTE BÖBREK TAŞI SORUNUNA İBN-İ SİNA’NIN REÇETESİ

Yaşadığı yıllarda tıp ve felsefe alanında 200’e yakın kitap yazan İbn-i Sina, dünya çapında Orta Çağ biliminin öncü isimlerinden biri olarak kabul edilir. Tıp biliminde yüzyıllarca temel kaynak olarak görülen "El-Kanun fi't-Tıb" adlı kitabında yüzlerde rahatsızlık için tedavi yöntemleri bulunuyor.

Kimyon 8

BÖBREK TAŞINI ERİTEN BAHARAT

İbn-i Sina birçok hastalık için olduğu gibi böbrek taşı için de önerilerde bulundu. İbn-i Sina’nın böbrek taşını eritir dediği kimyon, neredeyse her evde bulunan baharatlardan biridir. İbn-i Sina’nın işaret ettiği kimyon, sadece böbrek taşına değil birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Eski eş Selin Kabaklı açtı ağzını yumdu gözünü! “Bir konuşursam yer yerinden oynar!" Eski eş Selin Kabaklı açtı ağzını yumdu gözünü! “Bir konuşursam yer yerinden oynar!"

KİMYONUN FAYDALARI

Kimyonda yer alan magnezyum, sodyum ve uçucu yağlar; sindirimi hızlandırır. Bir miktar sıcak suya eklenerek, tüketildiğinde mide ağrılarına iyi gelir. Kimyon, şişkinlik başta olmak üzere çoğu gastrointestinal bozuklukları tedavi edicidir. İrritabl bağırsak sendromu semptomlarını hafifletir.

-Göz iltihabına iyi gelir.

-Çarpıntıya iyi gelir.

-Böbrek taşını eritir.

-Isıtıcı, gaz giderici, çözücü, kurutucu ve tutucu etkileri vardır.

-Zeytinyağı ve bal ile lokal olarak testis şişliklerinde faydalıdır.

-Yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

-Buruna çekilirse kanamasını durdurur.

-Karın ağrısına ve bağırsak gazlarına iyi gelir

Ibni Sina Kimyon Cayi Baharat Kapak

KİMYON ÇAYI NASIL YAPILIR?

Böbrek sağlığının yanı sıra karaciğere de iyi gelen kimyonu çay olarak tüketebilirsiniz. Demir eksikliğine iyi gelen kimyon çayını hazırlamak çok kolay. Kimyon çayı hazırlamak için ezilmemiş olan kimyon tohumlarını kullanmak gerekiyor. Kimyon çayını şöyle demleyebilirsiniz:

Bir cezveye iki bardak kadar su ekleyin ve üzerine kimyonlarınızı ekleyerek orta ateşte kaynatmaya başlayın.

Kimyon 14

Su kaynadıktan sonra ateşi kapatın ve yaklaşık olarak 5 dakika demlenmesi bekleyin. Ancak bu kısımda cezvenin üzerini biz bez yardımı ile kapatmaya özen gösterin.

Bu bekleme sonrasında çayınız hazır olacaktır. Çayın içine baktığında sarı bir rengi aldığını gördüğünüz taktirde çayınızı tüketebilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ