Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Hürriyet gazetesinde bugün kaleme aldığı köşe yazısında, geçtiğimiz günlerde Trabzonspor taraftarları ile Fenerbahçeli futbolcular arasında yaşanılanları anımsatarak eleştiri getirdi.

Ortaylı, “Yurtiçi maçların Trabzon’da oynanmasına bir müddet ara verilmesi ciddi bir tekliftir” ifadelerine yer vererek şehirde bir süre futbol karşılaşmasının olmaması gerektiğini savundu.

Dolandırıcılıkta sıra sahte avukatlığa geldi! Silah ve adli evrakla yakalanan genç kadını sosyal medya ele verdi… Dolandırıcılıkta sıra sahte avukatlığa geldi! Silah ve adli evrakla yakalanan genç kadını sosyal medya ele verdi…

İlber Ortaylı’nın konuyla ilgili yazısındaki bölüm şöyle:

BİZE BUNLARI ÖNLEYECEK BİR PEHLİVAN LAZIM

Geçen hafta Türkiye’yi meşum niteliğine rağmen fazla dehşete kaptırmayan bir olay meydana geldi. Gerçi seçim atmosferi içinde daha dingin bir biçimde geçiştirilmesi hayırlı olmuştur. En azından seçim dolayısıyla politikacıların bu işe fazla ilgi duymaz görünmesi bu dinginlikte rol oynuyor. Bazı politikacıların özellikle Trabzonluların, söz söylemekten kaçınması da buna bağlıdır. Her zaman olduğu gibi vazife şuuruna sahip İçişleri Bakanı’mız olayların titizlikle takip edileceğini açıkladı ve provokatörler adaletin önüne çıkarıldı.

Tiplerden biri sahaya “ortalığı yatıştırmak” için indiğini söylüyor. Yani Almanya’dan sırf bunun için gelmiş. Suratına taktığı Almanya’daki holiganların kullandığı iğrenç maskeyi bu kadar sakin tabiatlı (!) bir adamın neden buraya taşıdığını sormak lazım. Bu olayın sadece futbola has bir holiganlık olduğu da su götürür. Provokasyon soyunma odalarından havaalanına kadar uzandı. Geleneksel misafirperverlik hiç ortada yoktu.

Yetişkin film yıldızı yatağında ölü bulunmuştu: Bıraktığı şifreli mesaj akıllarda soru işareti oluşturdu! Yetişkin film yıldızı yatağında ölü bulunmuştu: Bıraktığı şifreli mesaj akıllarda soru işareti oluşturdu!

MADAM THATCHER’IN ÇEKİCİ

Gazetemiz “Hürriyet” o günlerde Başbakan Margaret Thatcher’ın benzer işlemini zikretti. Çok da doğru etti. Brüksel’de üstelik ölümle neticelenen benzeri olayı, FIFA bile “Ne kadar ceza verelim, bir mi verelim üç mü verelim?” diye tartışadururken Madam Thatcher, “Beş sene hepinize her şey yasak” diye çekici vurdu. Thatcher’ın İngiltere tarihine geçecek bir lider olduğunu o gün bir kere daha anladım. Mahalli milliyetçiliğe, holiganlığa karşı böyle politikacılar lazım. Bu olay gayet iptidai bir zihniyete dayanıyor: “Her iş bize, her hizmet bize, ligde şampiyonluk da bize.” Buna, “Ne hakla, niçin?” diye soran çıkmıyor. Son derece istenmeyen sonuçları doğuracak bir tutum. Bu gelişmeleri önleyecek pehlivan lazım. Şiddeti değil, kanunu ve adaleti serseriliğin önüne dikecek birisi.

Survivor All Star’da  yaşanan hırsızlık olayı hakkında açıklama yapan Mehmet Ali Erbil'e kızından sert tepki!.. Survivor All Star’da yaşanan hırsızlık olayı hakkında açıklama yapan Mehmet Ali Erbil'e kızından sert tepki!..

Canlı yayında çocuk gelin skandalı: Kızını 100 bin TL'ye sattığı ortaya çıktı!... Canlı yayında çocuk gelin skandalı: Kızını 100 bin TL'ye sattığı ortaya çıktı!...

Trabzon’un ev sahibi olarak yaptığı bu hareket millî ananeye uymaz. Eğer şehre her gelen takımların onların önünde yenilmesi gerekiyorsa zaferin defne dalını ilk günden başlarına koyalım. Yalnız bunun adı o zaman lig yarışması olmaz. Yurtiçi maçların Trabzon’da oynanmasına bir müddet ara verilmesi ciddi bir tekliftir. Trabzonsporlu yöneticiler ve şehir ileri gelenlerinin Fenerbahçe takımına karşı saygın bir ifade ile özür bildirdikleri görülmüyor. Bizim manevi bünyemizin kaldıramayacağı olaylar ve demeçler de var. Daha evvel Fenerbahçe’de top koşturan, şimdi Trabzonspor’da antrenör yardımcılığı yapan Egemen Korkmaz da sahaya dalmış. Bu hiçbir şekilde izah edilemeyecek çirkin bir davranıştır.

Karavanda yaşamaya başlayan Tuğba Özay: Bende deprem değil insan korkusu var! İşte doğadaki yeni hayatından kareler... Karavanda yaşamaya başlayan Tuğba Özay: Bende deprem değil insan korkusu var! İşte doğadaki yeni hayatından kareler...

ÇOCUKLAR FUTBOLDAN UZAKLAŞIYOR

Bütün bu olayların sonucu şu; çocuklar futboldan uzaklaşıyor. Yeni nesiller bu tip bir sporseverliğin ve sporculuğun kendi bünyelerine uzak olduğunu düşünmeye başlıyorlar. Eskrimde, yüzmede, okçulukta hatta kayak ve buz pateni gibi bize yeni gelen dallarda şampiyonlar türemeye başladı. Bunu sevindirici buluyorum ve ne olursa olsun beynelmilel bir spor dalının da gittikçe lümpenleşmesi, lümpenleşmenin ötesinde bölgeler arası çatışmanın sinyalini taşıması bizleri endişelendiriyor. Seçimlerden sonra bakalım daha cesur değerlendirmeler yapılacak mı?

Demet Evgar'dan Kate Middleton haberlerine protesto: Çocukların İsrail tarafından bombalandığını biliyorum... Demet Evgar'dan Kate Middleton haberlerine protesto: Çocukların İsrail tarafından bombalandığını biliyorum...

Kaynak: HABER MERKEZİ